Bogato zdobione wieńce, barwne stroje krakowskie i ludowa muzyka – tego nie mogło zabraknąć podczas tegorocznych dożynek, które odbyły się 26 sierpnia w Korzkwi. Na scenie wystąpiły korowody: z Brzozówki, Januszowic, Zielonek, Dziekanowic, Grębynic, Przybysławic, Owczar, Bibic, Bosutowa-Bolenia, Pękowic, Węgrzc, Woli Zachariaszowskiej i Garlicy Duchownej. W Święcie Plonów wzięły udział setki mieszkańców, przedstawicieli samorządów oraz zaproszonych gości.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta dziękczynna za plony, w kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi. Później korowód przeszedł na plac przed Zakątkiem Kultura w Korzkwi, filii Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Oprawę muzyczną w kościele oraz podczas przemarszu zapewniła Orkiestra Dęta z Korzkwi pod batutą Michała Kwiatkowskiego. Ks. proboszcz Paweł Łukaszka poświęcił wieńce oraz chleby. Starostami dożynek zostali Ewa Nabagło i Marcin Gajewski. Zgodnie z tradycją przekazali oni wójtowi gminy chleb z tegorocznego zboża, aby „dzielił go między mieszkańców sprawiedliwie”.
– Z okazji tego święta – wsi polskiej, naszej gminnej, podkrakowskiej, chcę złożyć podziękowania dla wszystkich rolników, wszystkich mieszkańców, którzy pracują na naszej wspaniałej ziemi, produkują owoce tej ziemi. Za tę pracę i zaangażowanie serdecznie dziękuję – mówił wójt gminy Zielonki Bogusław Król.
Na dożynkach gościli m.in.: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicemarszałek senatu Marek Pęk, posłowie: Daria Gosek-Popiołek, Ireneusz Raś, Aleksander Miszalski, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz radni i sołtysi z gminy Zielonki.
– W miejscu szczególnym, a takim jest gmina Zielonki, kultywuje się tradycje, pamięta o historii, ale także myśli o dynamicznym rozwoju i o przyszłości. Ilekroć tutaj jestem, jestem pod wrażeniem państwa umiłowania do strojów ludowych, do tradycji. Dziękuję za ten wysiłek, za chleb z tegorocznych zbiorów, i życzę, aby przyszłe zbiory były nie mniej udane – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jako pierwsze na scenie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki”, które swój wieniec złożyło Arturowi Zębali, mieszkańcowi i przedsiębiorcy z sołectwa. Koło Przyjaciół Januszowic ośpiewało Jerzego Donimirskiego, właściciela zamku w Korzkwi. Grupa Zieleńczanie wręczyła wieniec na ręce wójta gminy Zielonki Bogusława Króla. Koło Gospodyń Wiejskich w Dziekanowicach wyróżniło organizatorów dożynek czyli, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, na ręce dyrektora Marka Płachty i jego zastępcy Katarzyny Żak. Państwo Ewa i Tomasz Knapikowie otrzymali wieniec od Koła Miłośników Kultury w Grębynicach, a Koło Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach doceniło radną gminy Zielonki Joannę Kwaśny. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Owczarach uhonorowało przewodniczącego rady gminy Zielonki Mirosława Golanko, a zespół Bibiczanie wręczył wieniec Zdzisławowi Banasiowi. Po raz pierwszy na dożynkach wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich sołectwa Bosutów-Boleń, które wieniec i chleb przekazało przewodniczącemu rady gminy Zielonki Mirosławowi Golanko oraz OSP Bosutów. Grupa Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic ośpiewało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Cud Miód Pękowice” przekazały wieniec sołtysowi Adamowi Dąbrowskiemu. Na dożynkach gminnych zadebiutowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Przyjaciele Węgrzc, które ośpiewały Natalię Janisz, pracownika Biblioteki Publicznej w Węgrzcach. Ks. Michała Kowalskiego z Woli Zachariaszowskiej doceniło Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanie”, a Koło Gospodyń Wiejskich w Garlicy Duchownej wręczyło wieniec Paulinie i Mateuszowi Barańskim. Ostatni wieniec, przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Gminy Zielonki Folklove został przekazany na ręce Małgorzaty Plewniak w podziękowaniu za współpracę przy organizacji „Wesela Krakowskiego w Bibicach”. Doceniono także wyjątkowy obraz przygotowany przez parafian z kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach.
Nieodłącznym elementem związanym ze świętem plonów jest dożynkowy wieniec. Jest on pochwałą urodzaju, a zarazem dziękczynieniem Bogu za zakończone żniwa. Z wikliny lub giętkich gałązek powstaje konstrukcja, która później zostaje oplatana kłosami zbóż, kwiatami, owocami czy też warzywami. Tworzenie takiego wieńca jest czasochłonne, wymaga dużej precyzji i pomysłowości o czym można było się przekonać podczas dożynek.
Po wręczeniu dyplomów i nagród za udział w dożynkach odbyła się zabawa taneczna.
Organizator wydarzenia, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach dziękuje za przygotowanie stoisk promocyjnych i wystaw: Wiesławowi Siole, Kole Gospodyń Wiejskich w Korzkwi, Marcinowi Gajewskiemu, Wojciechowi Dulińskiemu, Krystynie Dulińskiej i Ewie Nabagło. Dziękuje także Ochotniczej Straży Pożarnej z Grębynic za kierowanie ruchem i bezpieczny przemarsz oraz policji za zabezpieczenie wydarzenia.
KB