Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

W Niedzielę Palmową wpuśćmy Pucheroki do naszych domów i napełnijmy ich koszyczki różnymi słodkościami. Zachęcamy też rodziców, by wraz ze swoimi pociechami włączyli się do akcji. Wystarczy ubrać kolorową, stożkową czapkę i odważnie zapukać do mieszkań sąsiadów.

Poniżej prezentujemy kilka słów o tym unikalnym zwyczaju.

W barwnych szpiczastych czapkach, w kożuszkach wywróconych futrem na wierzch i z umorusanymi twarzami – tak przygotowane Pucheroki są gotowe, by głosić zabawne oracje w niedzielę Palmową.

Skąd pochodzi ten wyjątkowy zwyczaj? „Puer” to po łacinie znaczy chłopiec. Sam zwyczaj wywodzi się od staropolskiego recytowania pod krakowskimi kościołami rymowanych oracji przez żaków, by zdobyć datki i żywność na wielkanocne święta. W 1780 r. kuria biskupia wprowadziła zakaz tych praktyk, a zwyczaj przeniósł się do podkrakowskich wsi. Dziś wciąż ta tradycja jest pielęgnowana w gminie Zielonki.

Jak wygląda Pucherok? Jego znakiem rozpoznawczym jest wysoka, stożkowata czapka. Dawnej wykonana ze słomy, dziś klejona z kolorowych pasków z bibuły. Dla niepoznaki Pucherok malował twarz i ubierał kożuch obrócony futrem na wierzch. Często był on przepasany powrósłem ze słomy na krzyż i dodawany także na rękach i nogawkach. W ręce trzymał puchę czyli drewnianą laskę owiniętą kolorową bibułą. Służyła ona przede wszystkim do stukania w podłogę i wybijania rytmu wierszowanej oracji. Miał także koszyczek, do którego zbierał dary od gospodyń np. jajka.

Dziś są nimi często słodycze i pieniądze. Czym są oracje? To rymowane przechwałki, które w humorystyczny sposób opisywały poczynania i przygody Pucheroka. Chodziło o to, by jak najbardziej przypodobać się gospodyni, rozweselić ją i dostać lepszy dar: kołacz, jajka lub kawałek kiełbasy. Tradycyjne oracje Pucheroków można przeczytać w książce „Bibicka pieśń” autorstwa regionalisty Henryka Banasia.
Gdzie spotkamy Pucheroka? W Niedzielę Palmową Pucheroki chodzą od domu do domu rozśmieszając swoimi oracjami, za które otrzymują datki. Później wszystkie Pucheroki spotykają się w centrum Bibic, by zaprezentować się podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków.

 

Poniżej prezentujemy plakat tego wydarzenia.

Skip to content