Skip to main content
Drukuj

Jest taki dzień w roku, gdy hala sportowa w Zielonkach staje się miejscem niecodziennej rywalizacji sportowej. Za sprawą Stowarzyszenia Zachariasz, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej każdego roku w październiku zjeżdżają do Zielonek podopieczni środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej oraz warsztatów terapii zajęciowej z całej Małopolski, by podczas sportowej rywalizacji zaprezentować swoje możliwości, umiejętności a przede wszystkim wspólnie spędzić czas. W tegorocznej, trzynastej już edycji Zachariaszady, która odbyła się 22 października wzięło udział 550 uczestników z ponad 30 ośrodków.

W imieniu wszystkich organizatorów gości powitali: kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Grażyna Hołda, wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz dyrektor Centrum Kultury Promocji i Rekreacji Marek Płachta. – Witam serdecznie w Zielonkach wszystkich uczestników, kierowników ośrodków, opiekunów grup, organizatorów oraz młodzież, która będzie wspierała organizację imprezy. Otwieram trzynastą Zachariaszadę, życzę Wam dobrej, udanej zabawy. – zwrócił się do przybyłych wójt Bogusław Król.

Tegoroczną Zachariaszadę rozpoczął pokaz rycerski w wykonaniu Andegaweńskiego Pocztu Najemnego. Stowarzyszenie, którego celem jest propagowanie historii i kultury średniowiecza, wystawiło inscenizację, podczas której publiczność mogła podziwiać tańce dworskie oraz obejrzeć pokaz walki rycerskiej.

Głównym punktem programu imprezy były rozgrywki sportowe pomiędzy drużynami reprezentującymi poszczególne ośrodki. Zawody w Zielonkach to dla osób niepełnosprawnych nie lada sprawdzian kondycyjny, dlatego niektórzy uczestnicy trenowali cały rok, by jak najlepiej wypaść w konkurencjach. Tym razem organizatorzy przygotowali ich pięć. Był konkurs rzutów karnych: „mistrzowski strzał”, sporym wyzwaniem okazało się pokonanie slalomu poprzez wiszące na sznurze koła hula-hop, bieg przez przeszkody z fistaszkiem, konkurencja „podaj piłkę” oraz rzut ciężką piłeczką do celu. Pierwsze miejsce w sportowych zmaganiach zajęła reprezentacja ŚDS Oświęcim, do nich też powędrował puchar Zachariaszady. Drugie miejsce na podium wywalczyła drużyna ze Szpitala im. Babińskiego w Krakowie. Na trzecim miejscu ukończyli sportową rywalizację podopieczni ŚDS Niepołomice. Ukoronowaniem zawodów było tradycyjne już, niezwykle emocjonujące przeciąganie liny pomiędzy drużynami. W szranki stanęli reprezentanci niemal wszystkich ośrodków, w ścisłym finale zaś stanęły naprzeciw siebie drużyny: ŚDS z Woli Kalinowskiej oraz ŚDS z Brzeska  Zwyciężyła drużyna z Woli Kalinowskiej.

Jednocześnie w kąciku artystycznym goście Zachariaszady tworzyli na podkładzie ze sklejki kompozycje z drobnych elementów drewnianych. Prace te wzięły udział w konkursie z nagrodami. Zwyciężczynią została Monika Kołakowska z ŚDS Olkusz, drugie miejsce przypadło Andrzejowi Mechlińskiemu z WTZ przy ul. Prądnickiej w Krakowie a trzecie miejsce zajęła Iwona Tomczyk-Tomczak ze Specjalistycznego Szpitala im. Babińskiego w Krakowie.

Integrację niepełnosprawnych  tego dnia  zwieńczyła zabawa taneczna przy piosenkach śpiewanych przez zespół „Randez Vous” z Oświęcimia.

Zachariaszada została zrealizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego kwotą 6188 zł. Środki na organizację pochodziły z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego beneficjentem jest Stowarzyszenie Zachariasz. Impreza odbyła się również dzięki środkom Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Partnerstwo na rzecz integracji” którego beneficjentem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach. Ponadto pomocy finansowej oraz rzeczowej udzieliły: Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz Urząd gminy Zielonki. Wszystkie ośrodki, których reprezentanci uczestniczyli w konkurencjach sportowych otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki m.in. od firmy Tauron Polska Energia oraz Tesco Polska. Do każdego uczestnika powędrowała świeca–duszek wykonana na zajęciach warsztatowych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej.

Zawody sportowe poprowadzili nauczyciele WF-u ze szkoły w Zielonkach: Aneta Dragosz, Agnieszka Wypijewska-Kurek, Paweł Zegarek oraz Damian Taw. Organizatorzy dziękują  fundatorom upominków oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia całego przedsięwzięcia. Przede wszystkim wuefistom oraz wolontariuszom, czyli młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Zielonkach oraz z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej, która wsparła organizację tegorocznej Zachariaszady.

KŁK

Więcej zdjęć z imprezy tutaj:

 

2
6
9
10
DSC00308
DSC09821
DSC00241
 logo Zachariaszada
Close Menu
Skip to content