Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

DSC_0606Miło jest robić zakupy świąteczne mogąc przy okazji, zobaczyć jakie piękne zwyczaje kolędnicze kultywuje się w gminie Zielonki. Okazją do tego była niedziela 9 grudnia, gdy Targom Bożonarodzeniowym na Rynku Głównym w Krakowie towarzyszyły występy grup artystycznych. Trzy orkiestry dęte w popularnym i świątecznym repertuarze, chór młodzieżowy, zespół z jasełkami, wreszcie trzy grupy Herodów. Mieszkańcy jednego z sołectw zapewnili też własny kram – i co ciekawe, świąteczne upominki z Pękowic krakowianie i turyści mogą dla swoich najbliższych nabywać nadal – tuż obok kościółka św. Wojciecha od środy 12 grudnia do soboty 15 grudnia od 10.00 do 20.00 na stoisku z napisem: „Perła Pękowic”.

Diabełki z gorczycą i aniołki z lawendą – lokalne stowarzyszenie sprzedając gwiazdkowe cudeńka wykonane przez członków i sympatyków wspiera potrzeby swojej miejscowości. – Największe wzięcie miały ozdoby z masy solnej i wieńce świąteczne – podsumowuje niedzielę prezes Stowarzyszenia Bożena Boryczko. Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach tuż obok oferowało broszury o gminie i częstowało chlebem ze smalcem z Brzozówki zapewnionym przez sołtysa Adama Chludka. Wśród widzów i stoisk krążyli przebierańcy z zieloneckich grup kolędniczych pozując do zdjęć z turystami.
Krakowianie i turyści usłyszeli świąteczne życzenia od wójta gminy Zielonki Bogusława Króla i przewodniczącego Rady Gminy Ryszarda Krawczyka. – Życzę Państwu, aby Nowy Rok był szczęśliwy choć na końcu ma trzynastkę – życzył wójt. Samorządowcy życzyli również, żeby kryzys nie był taki straszny, jak nim straszą. – Życzę wszystkim Błogosławieństwa Bożego – zakończył Ryszard Krawczyk, a do prezesa zarządu krakowskiego przedsiębiorstwa ARTiM, organizatora Targów, Dariusza Michalaka, powędrowała maskotka króla Heroda – bożonarodzeniowa laleczka z gminy Zielonki.
Oddaję scenę we władanie gminie Zielonki – powiedział prezes Dariusz Michalak i tak się stało. W samo południe przywitała wszystkich orkiestra dęta „Wola” pod dyrekcją kapelmistrza Lecha Wnuka działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zachariaszowskiej. Występ orkiestry przerwało tylko uroczyste powitanie i widownia mogła wrócić do rozgrzewających widownię rytmów.
Po orkiestrze przyszedł czas na debiut grupy kolędniczej z Owczar. Jej powstanie zainicjował przewodniczący Rady Gminy Zielonki i sołtys Owczar Ryszard Krawczyk, który wcielił się w rolę króla Heroda. Inscenizację wzbogacono o obrzęd z Kozą, którą właściciel Żyd stara się przywrócić do życia. Grupa tradycyjnie okolędowała troje z widzów, co ma im zapewnić w nadchodzącym roku dużo szczęścia. Piękne, nowe stroje uszyli im państwo Janina i Bogusław Ziółkowie, artyści w swoim fachu, twórcy strojów dla „Herodów” z Zielonek.
Tradycyjne jasełka z elementami folkloru krakowskiego i góralskiego zobaczyliśmy w wykonaniu grupy gawędziarzy i śpiewaków z Grębynic, którą zawiązali zafascynowani gwarą mieszkańcy pod kierownictwem Celiny Gajewskiej. 7 grudnia reprezentowali gminę podczas Powiatowego Przeglądu Pastorałek i Kolęd Ludowych w Krzeszowicach. Dziś wiemy, że przyznano im wyróżnienie i statuetkę Małego Anioła.
Z kolei wystąpił chór Mezzoforte Zespołu Szkół w Zielonkach im. Jana Pawła II pod kierownictwem Ewy Adamczyk. Młodym wokalistom towarzyszyli adepci bumbumrurek – instrumentu, na którym zespół z tej szkoły wygrał tegoroczne Małopolskie Konfrontacje Muzyczne. Zaśpiewali m. in. piosenki świąteczne, polsko- i anglojęzyczne.
Druga oglądana w tym dniu grupa Herodów działa przy Kole Regionalnym „Tradycja”, kierowanym przez Grzegorza Mironia z Trojanowic i debiutowała w zeszłym roku na Rynku Głównym w Krakowie. Tej grupie z kolei towarzyszy Anioł, a stroje dla nich uszyła Dorota Król, sołtys Garlicy Murowanej.
Świąteczny nastrój podkreśliła Parafialna Orkiestra Korzkiew pod batutą Michała Kwiatkowskiego. Gra w niej dużo młodych osób, ale orkiestra reaktywowana w 2007 roku ma najdłuższą tradycję z działających na naszym terenie, założył ją w 1914 roku Edward Maj, polski król marszów. Na Rynek przygotowali kolędy i pastorałki w wersji instrumentalnej dając słuchaczom poznać też  swoje umiejętności śpiewacze.
Pod kierunkiem Wojciecha Karwata wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, która w jednym z utworów zapewniła specjalny udział trójki puzonistów, a na finał przygotowała szlagier „Pod Wawelem”.
Występ zwieńczył występ utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej grupy „Herodów” z Zielonek, prowadzonej przez Wojciecha Karwata, występującego z nimi jako Muzyk. Ich dokonania, Złote i Srebrne Spinki i Rozety w corocznym Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, sprawiają, że w krótkim czasie doczekali się następców na terenie swojej gminy.
Wszystkim wspaniałym wykonawcom należą się szczególne brawa za wytrwałość i zmierzenie się z trudnymi zimowymi warunkami i zawsze ogromny uśmiech skierowany do publiczności.
Wszystkich trzech grup Herodów zobaczyć i posłuchać będą mogli Państwo już niebawem w czasie karnawału 13 stycznia w Centrum integracji Społecznej w Zielonkach podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych. Niektórych też z pewnością okolędują. Już teraz serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Więcej zdjęć: tutaj.

IO

 

 

dDSC_0091

dDSC_0079

dDSC_0246

dDSC_0306

dDSC_0357

dDSC_0424

dDSC_0507

dDSC_0561

dDSC_0047

img style=

Skip to content