13 października sporo atrakcji czekało na tych, którzy w słoneczne sobotnie popołudnie zdecydowali się spędzić z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Występ „Pszczółek” z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, warsztaty plastyczno-edukacyjne „Niepodległość łączy pokolenia” w oparciu o publikację przygotowaną przez CKPiR z myślą o tym, by zachęcić rodziców i dziadków do przybliżenia dzieciom wielkiej i małej Ojczyzny oraz wartości patriotycznych w ciekawy sposób. A muzycznie – patriotyczne pieśni w wykonaniu chóru Bel Canto i koncert Łódzkiej Grupy Kreatywnej z utworami z lat 60., 70. i 80. Publikację dofinansowano ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Przedszkolaki zaprezentowały m.in. przezabawny skecz – rozmowę wnuczka z babcią oraz układ taneczny, czym wzbudziły gromkie oklaski. Podczas występu wspierały je wychowawczynie i dyrektor przedszkola Kinga Dziedzic. Następnie na scenie stanęły panie z Bel Canto, chóru działającego w CKPiR pod merytoryczną opieką Wojciecha Karwata. Chór wprowadził zebranych w patriotyczny nastrój wykonując niepodległościowe pieśni, co pomogło w płynnym przejściu do kolejnej części programu – warsztatów „Niepodległość łączy pokolenia”. Podczas nich, na podstawie specjalnie przygotowanej i wydanej przez CKPiR publikacji, dzieci mogły w ciekawy sposób poznać ważne i interesujące informacje o małej i dużej Ojczyźnie, jak również odkryć miejsca i wydarzenia związane z niepodległością. Publikacja została pomyślana tak, by rodzice lub dziadkowie mogli korzystać z niej z pociechami. I tak się stało: rodzice i dziadkowie robili wspólnie z dziećmi biało-czerwone wiatraczki, rozwiązywali niepodległościową krzyżówkę, szukali 10 różnic na dwóch obrazkach przedstawiających ułana, kolorowali legionistę i przeprowadzali labiryntem kuriera z carskiej Rosji do Austro-Węgier do dworku Heleny z domu Matejkówny Unierzyskiej.
Na koniec przyszedł czas na radosne świętowanie niepodległości przy polskich przebojach z lat 60., 70. i 80. w wykonaniu Łódzkiej Grupy Kreatywnej. Warsztaty, przygotowane i prowadzone przez Katarzynę Żak i Magdę Lech, cieszyły się dużym powodzeniem – ponad setka osób postanowiła spędzić to popołudnie z CKPiR w Zielonkach. I, jak dało się zauważyć, był to czas spędzony nie tylko mile, ale i ciekawie.
Publikacje dofinansowano w ramach projektu „Zjednoczeni w Niepodległej” realizowanego przez CKPiR w Zielonkach, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.