Skip to main content
Aktualności

Rodzinnie i ulewnie

Drukuj

Jaka zabawa odbyłaby się w Zielonkach w niedzielę 30 maja, gdyby nie ulewa? Trudno dociec, bo jeśli fajniejsza niż ta przerywana strugami deszczu to trudno ją sobie wyobrazić. A impreza była świetna dzięki Państwu – całym rodzinom, którym chciało się przyjść i zmierzyć z zadaniami oraz szeregom organizatorów, wolontariuszy, harcerzy, młodych strażaków, którzy Wam to umożliwili. Piknik „Rodzinnie w Zielonkach” zorganizowała Gmina Zielonki, stowarzyszenie Pro Domo Sua oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

 

Park przy Galicyjskiej zadebiutował jako miejsce imprez plenerowych i to całkiem udanie. Boisko niewielkie, ale wygodne do postawienia sceny i krzesełek, stało się widowiskową salą. Wzdłuż asfaltowych alejek postawiono punkty zadaniowe. Pod drzewkami można było przeistoczyć się m. in. w plażowicza i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wakacji w Zielonkach. Była też do oprowadzenia zagubiona fioletowa krówka. Strzelano z łuku, jeżdżono na rowerach, uprawiano jogę, lepiono z gliny, budowano z kamyków, rysowano na asfalcie. Patryk nawet zmierzył się z oddaniem kredą na asfalcie niedzielnego wydarzenia. W jednym z punktów łączono zadania sportowe z literackimi zagadkami czyli coś dla ciała i umysłu. Młodzi strażacy z Zielonek pokazali m. in. jak przenosić poszkodowanego z miejsca wypadku.
Punkt medyczny zapewniła Fundacja Aby Żyć sprawująca patronat nad Oddziałem Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Można było zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze i dowiedzieć się wszystkiego na temat szczepień m. in. przeciwko groźnym meningokokom i pneumokokom. Tuż obok odbywał się kurs pierwszej pomocy.
Dzieci malowały nie tylko na asfalcie, kartkach, ale też i ozdabiały torby ekologiczne. Zadaniem trudnym było przejechanie dystansu alkoautkiem, samochodzikiem, którego prowadzenie jest utrudnione jak u człowieka pod wpływem alkoholu. Chętnym zakładano również alkogogle zaburzające widzenie – wszystko po to by ostrzec przed zasiadaniem za kierownicą po spożyciu alkoholu. Pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomasz Gubała podkreślał dodatkowo, że niedzielna impreza jest bezalkoholowa i nie ukrywał radości, z tego jak potrafią bawić się ludzie bez potrzeby spożywania napojów alkoholowych.
Na scenie przegląd zespołów rozpoczęły: Teatr Słowa i Tańca Jadwigi Klimkowicz wraz z grupą działającą przy Centrum Kultury w Zielonkach i przy parafii w Korzkwi wraz z dorosłymi aktorami Teatru Ludowego z Nowej Huty. Zaprezentowali spektakl „Przygody Sindbada Żeglarza” – rozśpiewany i tchnący tęsknotą za przygodą. Zespół teatralny wystartował z opóźnieniem, trzeba było przeczekać burzę, ale bawić zaczęli zaraz po tym jak burza nawiedzała już bardziej na północ położone miejscowości gminy Zielonki.
Po przedstawieniu zatańczyli najmłodsi Zieleńczanie, ćwiczą od początku tego roku szkolnego pod kierownictwem choreograf Anny Herezy, wykonali tańce ludowe w regionalnych strojach krakowskich. Podobnie i tradycyjnie w strojach krakowskich wystąpiła Parafialno – Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciech Karwata. Zespół Tańca Iska zaprezentował układy tańca nowoczesnego.
W trakcie występów gromadzono punkty na „zielonych paszportach” – pieczątka należała się za udział w każdej z konkurencji. Można ich było zdobyć 11, ale wystarczyły cztery by wziąć udział w losowaniu. Pierwsze zaplanowane losowanie jednakże musiało okazać się ostatnim. W ostatniej chwili prze wielką ulewą rozdano nagrody, wśród nich świeżo wydaną książeczkę dla dzieci „Kredkami po … gminie Zielonki”, w której dzieci mogą pokolorować obrazki z najciekawszymi zakątkami w gminie.
Ogromny deszcz zakończył imprezę, choć zaplanowano jeszcze spektakl „Czerwony Kapturek”, koncert zespołu Fermata wraz z karaoke i koncert zespołu rockowego SELA. Musimy zatem trzymać kciuki, że kolejna impreza w parku cieszyć się będzie lepszą pogodą i zakończy nie wcześniej niż zaplanowano.
Szanowni Państwo – uczestnicy niedzielnego pikniku 30 maja, zapraszamy serdecznie do podzielenia się wrażeniami z pierwszej imprezy w Parku Wiejskim w Zielonkach. Na relacje czekamy pod adresem mailowym ckpir@zielonki.pl.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Radio Alfa, Dziennik Polski oraz Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki.
Sponsorami i współorganizatorami imprezy byli: Gospoda Obżarciuch, Gospoda PRL, obie z Zielonek, Anikino, Park Wodny w Krakowie, Park Miniatur w Inwałdzie, Centrum Wspinaczkowe Forteca, Fundacja Aby Żyć, ORIGAMI, Ecopack, Coca – Cola, Fryzjernia Artystyczna, Szczep Zielony im. Tadeusz Kościuszki, wydawca słuchowisk dla młodzieży „Zjawisko” oraz ISKRA Zespół Tańca.
IO

 

 

Skip to content