Skip to main content
Drukuj

 


konkurs_recytatorski_tytulowe5 marca w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski 2012, będący pierwszym etapem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs zorganizowało Centrum Kultury w Zielonkach. Wzięło w nim udział 41 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Zielonki. Poziom był bardzo wysoki, niektóre interpretacje zaskakiwały pomysłowością i nowatorskim ujęciem. Królowały klasyki: Tuwim, Brzechwa, Konopnicka, Makuszyński i Mickiewicz, wiele osób sięgnęło po wiersze Szymborskiej, zaś spośród utworów prozatorskich najczęściej wybierano „Małego Księcia” Saint-Exupery’ego. Laureaci najwyższych miejsc wezmą udział w etapie powiatowym. Werdykt Komisji Konkursowej do pobrania. Gratulujemy wszystkim laureatom!

Zdjęcia wszystkich uczestników obejrzeć można na Facebooku.

 

 K
omisja Konkursowa, ogłaszając werdykt, doceniła dobre przygotowanie i zaangażowanie wszystkich uczestników. Wystąpienie każdego ucznia nagrodzono dyplomem. Poziom prezentacji oceniony został ogólnie jako wysoki. Jury podkreślało poprawny dobór repertuaru w przypadku większości uczestników. Oceniano dykcję i kulturę słowa występujących, a także umiejętności sceniczne, w tym mowę ciała i umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością. Brano pod uwagę interpretację prezentowanych utworów, umiejętność budowania napięcia, wspomaganie interpretacji poprzez użycie kostiumów i rekwizytów scenicznych. Doceniano pomysłowość kreacji oraz – zwłaszcza w kategorii wiekowej młodzieży z gimnazjum – umiejętność przekazywania emocji i dojrzałość interpretacji. Spośród uczestników turnieju recytatorskiego do etapu powiatowego zakwalifikowano Wojtka Krzywdę (kat. I-III), który pięknie wyrecytował „Kłamczuchę” J. Brzechwy, Zofię Kulig (kat. IV-VI), która doskonale oddała w recytacji ptasi jazgot, recytując trudny wiersz Tuwima „Ptasie radio” i Maję Sadowską (kat. IV-VI), która z dużym wdziękiem i z użyciem barwnych rekwizytów oraz kapelusza stworzyła obraz tytułowej postaci wiersza J. Brzechwy „Tylko człowiek, starszy pan”. Spośród gimnazjalistów w konkursie powiatowym reprezentować nas będzie Przemysław Trela, który potrafił zahipnotyzować publiczność klasykiem Mickiewicza „Reduta Ordona” oraz Wiktoria Pater, która wierszem „Do widzenia chłopcy” B. Okudżawy wzruszyła widownię i podbiła serca jury.
Ponadto w turnieju poezji śpiewanej oceniano muzykalność i warunki głosowe wykonawców. W tej konkurencji wyjątkowo zaprezentowała się Agnieszka Łachowska, podopieczna Anny Roj z Centrum Kultury w Zielonkach, która akompaniowała występowi. Agnieszka perfekcyjnie zaśpiewała piosenkę „Miejcie nadzieję” J. Wójcickiego. Z tej kategorii wytypowano także laureata drugiego miejsca – Filipa Majora, dysponującego głosem o pięknej, głębokiej barwie, który ujmująco zaśpiewał utwór Grechuty „Będziesz moją panią”, a także z dużym talentem wyrecytował „Rękawiczkę” Schillera.
W konkursie teatrów jednego aktora dodatkowe punkty przyznawane były za opracowanie dramaturgiczne utworu, grę aktorską, reżyserię i scenografię. Wszystkie kryteria na bardzo wysoki poziom podniosła Weronika Cichoń, która przedstawiła monodram na podstawie wiersza M. Tłuszcza i J. Gutowskiej „Sąd nad muchą”. Dziewczynka wykazała się rzadko spotykanym w tym wieku (kat. IV-VI) obyciem scenicznym, lekką grą, z dużym wdziękiem wcielając się w poszczególne postacie wiersza, zmieniając kostiumy i rekwizyty. Wszystkiego dopełniła perfekcyjna synchronizacja muzyczna. Ten występ zebrał największe brawa i oczywiście Weronika będzie także reprezentować gminę Zielonki na etapie powiatowym. Weronice pomagał w przygotowaniach do konkursu wujek, który jest aktorem.
Swoje sukcesy dzieci i młodzież zawdzięczają także nauczycielom, którzy pomagali im opracować repertuar. Grupą z Korzkwi opiekowała się Ewa Staniszewska. Wysoki poziom grupy z Bibic zapewniły Jadwiga Chrzanowska, Danuta Pardiak oraz Anna Rewilak. Z grupą z Owczar przybyła polonistka Małgorzata Iskra. Uczniami z Zielonek opiekowały się Agata Wodka, Magdalena Strzałkowska oraz Danuta Zawisza-Danton. Grupa z Woli Zachariaszowskiej pracowała z Anną Dzierwą i Leszkiem Galarowiczem. Eliminacje powiatowe odbędą się 23 marca 2012 roku (piątek) o g. 9.00 w sali widowiskowej GOK-u w Mogilanach, przy ul. Grodzkiej 1.
AM

Wojciech_Krzywda
Magdalena_Koziara_

Anna_Kolarska

Zofia_Kulig2

Maja_sadowska

Anna_Sierant

Izabela_Pirkowska

Julia_Majkowska

Przemysaw_Trela
Wiktoria_Pater

Wiktoria_Pater2

Hanna_Hankus
Weronika_Cicho

Weronika_Cichon

Agnieszka_achowska2

Filip_Major

Norbert_Kociarz

Edyta_Kurtyka


Close Menu
Skip to content