Skip to main content
Drukuj

PucherokMaskotkaPucherok – gminna maskotka narodził się 11 lat temu. Jako pamiątka, zabawka, pomoc dydaktyczna podczas lekcji szkolnych i muzealnych, warsztatów etnograficznych – lalka przedstawiająca Pucheroka w parze z lalką Heroda mają przede wszystkim promować unikatowe zwyczaje ludowe, tak pielęgnowane w gminie Zielonki. Pierwsze lalki Pucheroka swój ostatni szlif zyskały dokładnie 4 kwietnia 2009 roku i od razu stały się m.in. nagrodami w konkursie wiedzy o gminie Zielonki w Radiu Kraków. Pomysł stworzenia i koncepcja wyglądu lalki zrodziła się w Dziale Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR w głowach Małgorzaty Kmity-Fugiel i Iwony Opałki, one też opracowały koncepcję wyglądu lalek. Wykonawcy lalek mieszkają i pracują w gminie Zielonki. Wytoczenia lalek podjął się stolarz z Zielonek Tadeusz Nogieć, a ubrane zostały przez krawcową Dorotę Król z Garlicy Murowanej.  Do wykonania maskotek zostały użyte ekologiczne, naturalne materiały – drewno i tkaniny – nawiązujące do tradycyjnego ubioru Pucheroków i Herodów. Są też w dużej części rękodziełem. Każda lalka musi być ręcznie ubrana, umalowana – co robią pracownicy CKPiR. Skomplikowane, niemal miniaturowe elementy stroju, takie jak korona czy czapka też muszą być wykonane ręcznie.

pucherok2Pierwsza grupa lalek w 2009 roku liczyła zaledwie 22 sztuk. Ale już wykonane rok i dwa lata później w ramach projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki „Pucheroki i Herody – promocja zwyczajów Korony Północnego Krakowa poprzez wytworzenie lalek, druk folderu oraz warsztaty dla uczniów”. W setkach egzemplarzy rozjechały się po świecie trafiając m.in. do wszystkich muzeów etnograficznych w Polsce i najważniejszych mediów w kraju. Wówczas powstała też książeczka o historii zwyczaju, a pracownicy CKPiR przeprowadzili warsztaty dla 150 dzieci z 7 szkół z 3 gmin promujące zwyczaj Pucheroków. Po zajęciach warsztatowych dla uczniów szkół z gmin Korony Północnego Krakowa sympatyczna lalka posłużyła jako pomoc dydaktyczna na warsztatach ze starszą młodzieżą. W lipcu 2013 r. uczniowie z pięciu techników rolniczych województw lubelskiego, mazowieckiego i pomorskiego poznawało pielęgnowane w gminie Zielonki tradycje i obrzędy, w tym także gminne lalki.
Pucheroki były także jednym z tematów wielkanocnych zajęć w Żywej Pracowni na krakowskim Kazimierzu. W 2016 roku powstał pucherokowy breloczek, który został rozdany pielgrzymom z całego świata, którzy odwiedzili naszą gminę podczas Światowych Dni Młodzieży. Co roku podczas rodzinnych warsztatów z CKPiR w Zielonkach prowadzone są zajęcia plastyczne nawiązujące do postaci Pucheroka. Dzieci same wykonują charakterystyczne, kolorowe czapeczki i tworzą swoje laleczki. W 2019 r. warsztaty o Pucherokach dla krakowskich dzieci przeprowadziła fundacja ARTica.
KB, IO
Historia laleczki Pucherok: tutaj.

Close Menu
Skip to content