Skip to main content
Drukuj

PGOD_z_Zielonek_CKPiRSukcesem zakończył się występ dwóch z trzech orkiestr dętych z terenu gminy podczas XIII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych  i 53. Konkursu Orkiestr Dętych Ziemi Krakowskiej Michałowice-Więcławice 2011. Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek zajęła I miejsce w kategorii  orkiestr średnich, a Orkiestra Dęta „Wola” z Woli Zachariaszowskiej miejsce III wśród orkiestr o składzie dużym. Jedynie Parafialna Orkiestra Dęta z Korzkwi wróciła w tym roku bez nagrody.
Festiwal połączony z konkursem odbywał się 11 i 12 czerwca w sąsiedniej gminie Michałowice, w amfiteatrze usytuowanym na terenie parafii w Więcławicach.

 

Przed jury wystąpiło 31 zespołów podzielonych na trzy kategorie: orkiestry o składzie dużym (od 31 muzyków, tu wystąpiło 9 orkiestr), średnim (21-30 muzyków, wystąpiło 14 orkiestr), oraz o składzie małym (do 21 muzyków, wystąpiło 9 orkiestr). W skład jury weszli: Witold Malinowski – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, prezes zarządu Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie, inicjator programu edukacji jazzowej, laureat m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; Bartłomiej Szułakiewicz – absolwent AM w Krakowie i Katowicach, kompozytor i aranżer, kierownik dwóch orkiestr dętych oraz Tarnowskiego Chóru GOS.PL, lider zespołu latin-jazzowego ElCencerro; Krzysztof Ogorzelec – od 35 lat waltornista w Orkiestrze Filharmonii Podkarpackiej, założyciel Rzeszowskiego Zespołu Instrumentów Dętych „Da Camera”, prowadzi obecnie dwie orkiestry dęte.
Dodajmy, że w kategorii orkiestr dużych I miejsce zajęła Orkiestra Dęta „Wieniawa” z Raciborowic (gmina Michałowice), a w kategorii orkiestr małych najwyżej oceniono Orkiestrę Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.
Naszym orkiestrom gratulujemy! Sukces orkiestry z Zielonek jest tym większy, iż występowała w najliczniej reprezentowanej kategorii. – Nasz tegoroczny sukces to praca, praca i jeszcze raz praca. Daliśmy dobry występ, mieliśmy dobrze dobrany repertuar – szczególnie podobał się duet puzonowy; utwory były dopracowane – podsumowuje zadowolony ze swoich muzyków Wojciech Karwat, kapelmistrz Parafialno-Gminnej Orkiestry z Zielonek.
Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku wyniki w tym samym konkursie wyglądały zgoła inaczej – orkiestra z Korzkwi zajęła II miejsce pośród formacji o składzie średnim, a dwie pozostałe orkiestry z naszej gminy – z Zielonek i Woli – otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach.
MKF

 

Zielenczanie

 

Close Menu
Skip to content