5 czerwca w parku w Zielonkach zaroiło się od barwnych spódnic i skocznej muzyki. II Powiatowy Festiwal Zespołów Ludowych – piękne widowisko pełne tańców, śpiewów, kolorowych regionalnych strojów z różnych stron Małopolski – zwabiło wielu widzów. Na scenie wystąpiło siedem zespołów: „Radziejki” ze Skawiny, „Krakowiacy”, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Zieleńczanie”, „Modlniczanki”, „Koło Miłośników Kultury” z Grębynic i „Mogilanie”. Festiwal połączono z licznymi atrakcjami dla najmłodszych – kiedy już ze sceny zeszły ludowe zespoły, nastało ich święto.
Rozpoczęto od występu Dziecięcego Zespołu Tańca Regionalnego „Radziejki”. Młodzi wielbiciele folkloru przedstawili widzom przyśpiewki i tańce Krakowiaków Zachodnich. Zespół działa od 2008 roku, kierownikiem zespołu jest Irena Zawadzińska, a choreografem Janusz Przepióra.
Najdłuższą historię, z występujących tego dnia na scenie w Zielonkach, ma Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Powstał w 1951 roku jako Robotniczy Zespół Pieśni i Tańca Branżowych Spółdzielni Pracy w Krakowie. Mieszkańcy Krakowa i turyści mogą zobaczyć pod wieżą ratuszową w Krakowie ich występy inscenizujące „Krakowskie Wesele”, a zebrani w Zielonkach zobaczyli suitę rzeszowską. Kierownikiem zespołu jest Zbigniew Terlecki, choreografię przygotowują Zbigniew Pieńkowski i Konrad Kowalczyk.
Regionalny Zespół „Jakubkowianie” zaprezentował się z wielką werwą i przytupem. Działa przy Urzędzie Gminy w Łososinie Dolnej. Powstał z inicjatywy i entuzjazmu niewielkiej grupy osób – miłośników kultywowania rodzimego folkloru, kolędowania, zwyczajów, autentycznych pieśni i tańców regionu lachowskiego. Początek działalności zespołu w obecnej formie datuje się na rok 1996, a nazwa zespołu „Jakubkowianie” wywodzi się od nazwy parafii Jakubkowice istniejącej już w XIV wieku. „Jakubkowianie” zdobywają najwyższe laury na przeglądach i festiwalach. W Zielonkach przedstawili wiązankę tańców Lachów Sądeckich. I bisowali. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Sławomir Bryniak.
Jako kolejny na scenie stanął rodzimy nasz zespół, a raczej zespolik – bowiem wystąpili najmłodsi tego dnia tancerze. Choć doprecyzowując, były to tancerki – bowiem Zespół Ludowy „Zieleńczanie” tworzą dziś same wdzięczne, małe kobietki, których jest 12. Zatańczyły dla widzów poleczkę i zebrały ogromne brawa. Może dlatego, że najmłodsza z tancerek – Klaudia Baran – miała zaledwie 4 lata. „Zieleńcznie” powstali w 2006 r z inicjatywy Centrum Kultury w Zielonkach. Od początku istnienia zespół prowadzi Anna Herezy, w której imieniu zapraszamy chłopców ze szkoły podstawowej to wstępowania w ramy zespołu.
Zespół Folklorystyczny „Modlniczanki” z gminy Wielka Wieś zaprezentował folklor wsi podkrakowskiej i Krakowa. Wykonał dwa tańce: oberka oraz polkę, i dwa utwory, które wytańczył i wyśpiewał – „Ruciany wianeczek” i „Zasiali górale owies”. Zespół pieśni i tańca został założony w 1986 roku, obecnie występuje w nim około 20 osób. Zespół nie tylko śpiewa i tańczy, ale i opowiada gwarą wesołe opowiastki. Kierownikiem zespołu jest Magdalena Łozińska, kierownikiem muzycznym Jerzy Sałaja, za choreografię odpowiadają Anna Wyka i Anna Chruścińska.
Kolejny zespół reprezentował gminę Zielonki, było to Koło Miłośników Kultury w Grębynicach. Członkowie zespołu zaprezentowali wiązankę przyśpiewek ludowych. Na bazie tradycyjnych melodii przygotowują też własne, wierszowane teksty, często o zabarwieniu satyrycznym. Grupa 20 zaprzyjaźnionych osób lubi ze sobą „potańczyć, pośpiewać i pogadać” – jak mówi sołtys Grębynic Adam Duliński. Nic więc dziwnego, że zawsze chętnie występują na wszelakich gminnych uroczystościach, a także promują gminę poza jej granicami, jak chociażby na krakowskim Rynku Głównym, występując podczas corocznych Targów Bożonarodzeniowych, a zaledwie tydzień wcześniej prezentowali się podczas Festynu Szkolnego w Korzkwi. Zespół istnieje od 2 lat, a przewodniczącą jest Cecylia Gajewska. Ze sceny członkowie zespołu zaprosili wszystkich na tegoroczne Dożynki Gminne 21 sierpnia.
Na finał wystąpił Zespół Regionalny „Mogilanie” i zaprezentował widowisko muzyczne „Zabawa w karczmie”. Dobrze, że wystąpił na samym końcu, bo piwo lało się strumieniami, o czym mieli okazję przekonać się też co poniektórzy widzowie, częstowani przez artystów… Ale nic w tym, drodzy Państwo dziwnego, bowiem, zespół który powstał w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku, ma za zadanie jak najwierniejsze ukazywanie zwyczajów wsi podkrakowskiej oraz pielęgnowanie folkloru muzycznego i tanecznego z okolic Mogilan. Skład kapeli odzwierciedla tradycyjny zestaw instrumentów dawnej muzyki krakowskiej (heligonka, skrzypce, klarnet, trąbka, basy trzystrunowe). Zespół w 2010 roku w uznaniu zasług dla kultury ludowej otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagrodę im. Oskara Kolberga. Autorką zaprezentowanego widowiska są Janina Kalicińska i Marek Harbaczewski. Kierownikiem kapeli jest Adam Królik, a zajęcia wokalne prowadzi Izabella Werdl.
Ale ten dzień w parku w Zielonkach to nie tylko folklor, bowiem cały czas podczas trwania festiwalu było sporo atrakcji dla najmłodszych – takich jak zajęcia plastyczne na świeżym powietrzu prowadzone przez Paulinę Dąbrowską-Dorożyńską, czy kule w których można było spacerować po wodzie, dmuchany zamek i tym podobne. Ten słoneczny dzień miał też smak pikniku – wszędzie pachniało bowiem przysmakami z grilla i watą cukrową. A dzieci jeździły na rolkach, rowerach, biegały i rysowały kredą po alejkach, czekając na przedstawienie „Prosto z bajki, figle i psoty Pchły Szachrajki w wykonaniu Koła Teatralnego z Zespołu Szkół w Bibicach pod opieką Magdaleny Badury – laureatów I miejsca w tegorocznym Gminnym Konkursie Teatralnym w kategorii klas IV-VI. A na koniec wśród najmłodszych uczestników obu imprez rozlosowano nagrody.
MKF
Organizatorem obu imprez było Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który podczas imprez prowadził punkt konsultacyjny.
|
/spanimg alt=DSC_0126