Skip to main content
Drukuj

DSC_0439herody2Temperatura była znacznie poniżej zera, ale krew krążąca w rytm muzyki sprawiła, że wszystkim było odrobinę cieplej. Artyści z gminy Zielonki, jak co roku, zagrali i zaśpiewali dla Krakowian i turystów na Rynku Głównym w Krakowie w niedzielę 5 grudnia. Występy gminnych zespołów zorganizowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a odbyły się one w ramach dorocznych Targów Bożonarodzeniowych.

Gminę Zielonki wraz z wójtem Bogusławem Królem przywitał prezes ARTiM Roman Gawrysiak. Panowie wymienili okolicznościowe podarunki – pamiątkowy dukat krakowski powędrował do wójta, Roman Gawrysiak zaś otrzymał ręcznie wykonaną pamiątkową bombkę świąteczną.
Prezentację na scenie zwyczajowo rozpoczęła Orkiestra Dęta „Wola” działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Zachariaszowskiej pod batutą Lecha Wnuka. Mróz bardzo utrudnia grę na instrumentach dętych, ale i na to są sposoby, jak zapewnił kapelmistrz prezentując spirytus do nacierania ustników.
Następnie, nie po raz pierwszy, wystąpiło Koło Miłośników Kultury z Grębynic z przyśpiewkami. Debiutowali już w zeszłym roku. Autorskie utwory poświęcone były pięknemu miastu Krakowowi, ale i gminie Zielonki, gdzie się wspaniale mieszka, a „ziemia sama rodzi”. Mimo że Rynek Główny w Krakowie słynie z gołębi, Miłośnicy Kultury wypuścili z koszyka trzy białe ptaki. Członkowie Koła życzyli zgromadzonym Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku przypominając, że najważniejsze w święta to być razem.
Swoje umiejętności taneczne i teatralne zaprezentowały dzieci, nad którymi w gminie Zielonki artystyczną opiekę sprawuje pani Jadwiga Klimkowicz. Zajęcia są prowadzone w Centrum Kultury i przy parafii w Korzkwi, a z dziećmi z Przybysławic, Korzkwi i innych miejscowości gminy Zielonki współpracuje również Teatr Ludowy z Krakowa. Bajkę mikołajkową wyreżyserował Marek Pyś.
Utwory poetyckie zaśpiewał chór Mezzoforte. Chór działa przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach i jest złożony z uczniów szkoły. Kierownictwo chóru sprawuje pani Ewa Adamczyk.
Parafialno – Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, której kapelmistrzem jest Wojciech Karwat, zagrała jak zwykle w strojach krakowskich, które są znakiem rozpoznawczym zieloneckich orkiestrantów. W jednym z utworów solo na puzonie zaprezentował Wojciech Kokoszka.
Utwory świąteczne zaśpiewały solistki kształcące głosy pod opieką Anny Roj: Aleksandra Medyńska, Oliwia Bąkowska, Agnieszka Łachowska, Karolina Sieńko i Karolina Pająk.
Zwieńczeniem popołudnia z gminą Zielonki był występ grupy kolędniczej „Herody” pod kierownictwem Wojciecha Karwata. Grupa prezentuje inscenizację wydarzeń na dworze króla Heroda po narodzinach Dzieciątka Jezus. Dworowi króla Heroda towarzyszą Żyd, Śmierć i Diabeł.
Katarzyna Żak, prowadząca imprezę, zapraszała ponadto do odwiedzania stoisk promocyjnych gminy Zielonki, gdzie częstowano chlebem ze smalcem przygotowanym przez sołtysów: Adama Dulińskiego z Grębynic oraz Adama Chludka z Brzozówki. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zapewniły wypieki, które rozchodziły się z wielkim powodzeniem. Do nabycia był również świeżo wydany kalendarz na nowy 2011 rok z pracami dzieci z gminy Zielonki, które przysłane zostały na konkurs związany z 750-leciem miejscowości i parafii Zielonki oraz twórczością malarki naiwnej z Zielonek Katarzyny Gawłowej.
IO

DSC_0138wrczenie

DSC_0165Wola

DSC_0173Grbynice

DSC_0308goscie

DSC_0326bajka

DSC_0330mezzoforte

DSC_0361orkiestra_Zielonki

DSC_0405solistki

DSC_0463Herody

Close Menu
Skip to content