Skip to main content
Drukuj

 

 

DSC_0098_park_korzkiew_07.11Drugi z letnich koncertów w Parku Wiejskim w Zielonkach za nami. Tym razem, 17 lipca, wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta z Korzkwi, którą kieruje artystycznie Michał Kwiatkowski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Orkiestranci zaprezentowali repertuar rozrywkowy, również z popularnych musicali i filmów, zagrali kilkanaście lekkich utworów. A i tak publiczność domagała się jeszcze wesołych bisów.


Publiczności w parku na koncertach przybywa, co bardzo cieszy. Tym bardziej, że muzykom towarzyszyła publiczność m. in. z Grębynic, skąd wielu grających w orkiestrze korzkiewskiej się wywodzi. Zagrali bardzo znane utwory:  z musicalu „Grease” z Johnem Travoltą i Oliwią Newton – John, nieśmiertelny motyw  z „Ojca Chrzestnego”. Spoza utworów filmowych zabrzmiało „Twist and Shout” wylansowane przez The Beatles, „Rocky Robin” zespołu Jackson’s Five, “Soul Bosanova”, “Oye Como Va”, “Quando Quando”, „I.M.C.A”. Nie zabrakło „We are the Champions” zespołu Queen. Często kojarzymy orkiestry dęte z marszowymi poważnymi utworami. Orkiestra z Korzkwi udowodniła, że możliwości repertuarowe dla orkiestry dętej są praktycznie nieograniczone, to tylko kwestia dobrej aranżacji.
26 instrumentalistów młodych wiekiem i pogodą ducha dało 45-minutowy koncert mimo żaru lejącego się z nieba. Zaczynali w pełnym słońcu, ale w miarę trwania koncertu drzewa dawały coraz więcej cienia. Jednak upał nie miał wpływu na energię, z jaką dzielili się muzyką z publicznością.
Przypomnijmy, że orkiestra działa cztery lata. Reaktywowano ją za sprawą proboszcza korzkiewskiej parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela Zbigniewa Płachty. Jest kontynuatorką orkiestry dętej założonej blisko 100 lat temu, w 1914 roku przez Edwarda Maja, krakowskiego kompozytora, skrzypka i dyrygenta. To młoda, ale i utytułowana orkiestra – w roku 2010 zajęła II miejsce podczas 52. Małopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych w Więcławicach, a brązowy dyplom przywiozła z Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr i Big Bandów w Krakowie. W tym roku orkiestra Korzkiew zdobyła wyróżnienie na Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wieliczce 8 maja 2011 roku.
Co ważne orkiestra korzkiewska integruje utalentowaną muzycznie młodzież i nieco starszych mieszkańców m. in. Korzkwi i Grębynic. Jest wśród nich wielu uczniów szkół muzycznych, ale również osoby, które na co dzień  spełniają się zawodowo daleko od muzyki.
Michał Kwiatkowski, który dyryguje orkiestrą, otrzymał tytuł magistra sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych w roku 2008. Uczestniczył również w kursach dyrygenckich i koncertował w wielu krajach Europy. Założył skrzypcową Orkiestrę NOVA. Pełni również funkcję prezesa Fundacji Orkiestra NOVA, której celem jest wspieranie działalności kulturalnej, naukowej i oświatowej w dziedzinie twórczości muzycznej oraz inicjatyw kulturalnych.
Z orkiestrą z Korzkwi nie żegnamy się na długo, liczymy bowiem na równie dobry koncert podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Zielonkach, który odbędzie się 4 września. A już w kolejną niedzielę 24 lipca posłuchamy orkiestry dętej z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata.
IO

DSC_0012park_korzkiew_07.11

DSC_0017park_korzkie_07.11

DSC_0020park_korzkiew_07_11

DSC_0028park_korzkiew_07.11

DSC_0038park_korzkiew_07.11

DSC_0045_park_korzkiew_07.11

DSC_0047_park_korzkiew_07.11

DSC_0048park_korzkiew_07.11

DSC_0062park_korzkiew_07.11

DSC_0088_park_korzkiew._07.11

DSC_0103_park_korzkiew_07_11

DSC_0139_park_korzkiew_07.11

Skip to content