Skip to main content
Drukuj

W zimowej aurze, w Zakątku Kultura w Korzkwi, 7 stycznia z Koncertem Noworocznym wystąpiła Orkiestra Korzkiew. Podczas przeszło dwóch godzin zgromadzeni goście mogli usłyszeć utwory orkiestrowe i te, w których orkiestrze towarzyszyli utalentowani wokaliści.

Orkiestra powstała w 1914 roku w wyniku starań Edwarda Maja, wybitnego krakowskiego dyrygenta i kompozytora. Pierwszymi kapelmistrzami byli Piotr Łudzik oraz Izydor Knapik, obecnie funkcję tę sprawuje Michał Kwiatkowski. Przed koncertem życzenia i podziękowania muzykom złożył przewodniczący rady gminy Zielonki. — Chciałem w imieniu gminy podziękować serdecznie organizatorom, całej orkiestrze i dyrygentowi za to, że dzisiaj możemy się tu spotkać — mówił ze sceny Mirosław Golanko. Przypomniał także o nadchodzącym jubileuszu. — Chciałbym też złożyć najserdeczniejsze życzenia w tym szczególnym roku, bo nie będzie tajemnicą, że będziemy obchodzić 110-lecie istnienia orkiestry. Otwieramy jubileusz, gdzie na terenie gminy będziemy mogli jeszcze nie raz się spotkać — dodawał. O rozpoczęciu przygotowań, mówił w rozmowie z nami dyrygent orkiestry Michał Kwiatkowski. — Zaraz po Koncercie Noworocznym rozpoczynamy mobilizację do koncertu z okazji obchodów 110-lecia, które będziemy celebrować w listopadzie tego roku. W orkiestrze na co dzień gra 25 osób, z czego znaczna część, to osoby młode. Jak wspomina dyrygent, jest coś co, czyni Orkiestrę Korzkiew wyjątkową na tle innych zespołów. — Nasza orkiestra należy do takich rzadkich zjawisk, bo praktycznie wszyscy muzycy nauczyli się grać i zdobywali muzyczne doświadczenia wyłącznie w naszym zespole — podsumowywał.

Po krótkim przywitaniu przyszedł czas na muzykę. Usłyszeliśmy wiele utworów instrumentalnych wykonanych przez orkiestrę, a znanych m.in. z repertuaru grupy Queen, czy filmowych hitów takich jak „Piraci z Karaibów”. Zaprezentowane zostały także utwory, w których orkiestrze towarzyszyli utalentowani wokaliści młodego pokolenia:Ania Janecka, Małgorzata Łyczko, Wiktoria Rybicka i Kamil Sieńko. Razem z orkiestrą wykonali oni m.in. „Pogodę Ducha” Hanny Banaszak, „Supermoce” znane z projektu Męskie Granie, czy “Shallow” Lady Gagi i Bradley Coopera.
W wydarzeniu wziął udział radny powiatu krakowskiego Jarosław Raźny, przewodniczący rady gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz radni gminy Zielonki: Renata Kosno, Krzysztof Gaweł i Piotr Podleśny. Wszyscy goście koncertu mieli możliwość przekazania finansowego wsparcia na cele statutowe orkiestry.

TN

Poniżej publikujemy zdjęcia z tego wydarzenia:

Skip to content