Skip to main content
Drukuj

6 stycznia czyli w Święto Trzech Króli w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach zespół Fermata pod kierownictwem Anny Roj przygotował koncert kolęd. Zespołowi towarzyszył Kameralny Zespół Instrumentalny, w którego skład wchodzą uczniowie i absolwenci krakowskich szkół muzycznych. Zgodnie z tytułem koncertu „Niech kolęduje z nami cały świat” w programie znalazły się najpiękniejsze kolędy nie tylko w języku polskim.

Nie zabrakło wykonań solowych. Zabrzmiało m. in. „W żłobie leży” w wykonaniu Agnieszki Łachowskiej i „Lulajże Jezuniu” wykonane przez Karolinę Pająk. Na skrzypcach Anna Piwowar zaprezentowała „Oj maluśki”.
Kolędowanie prze Europę rozpoczęto od francuskiej kolędy „Il Est Ne, le Divin Infant”. Oliwia Bąkowska zaśpiewała jedną z charakterystycznych dla Francji kolęd, które wyrażają radość, jaką odczuwali Maria i Józef, kiedy Syn Boży przyszedł na świat. Tradycje hiszpańskie przybliżała Aleksandra Medyńska śpiewając „Fum, Fum”. Zaraz po niej zabrzmiał fragment musicalu bożonarodzeniowego „Les Dolores de la Navidad” – część II – „El color Verde”, w którym wplecione są trzy tradycyjne kolędy – hiszpańska, angielska i niemiecka w tłumaczeniu na język hiszpański. Przypomniano jak ważnym w Hiszpanii jest Święto Trzech Króli; dzień, w którym odbywał się koncert; wieńczy ono Boże Narodzenie paradą Trzech Króli i Hiszpanie z tej okazji obdarowują się upominkami.
Z Niemiec zaś pochodzi zwyczaj ubierania choinki. Piotr Szczerba zaprezentował kolędę, której melodię skomponował sam Jan Sebastian Bach „Ich steh’t”. Z kolei z małej austriackiej wioski Oberndorf niedaleko Salzburga pochodzi przetłumaczona na 135 języków świata „Stile Nacht” czyli „Cicha noc”, którą wykonał chór.
Wysłuchano również kolędy popularnej wśród czeskich sąsiadów „Pujdem spolu do Betlema”. W świątecznej podróży kolędująca Fermata zawitała też do Stanów Zjednoczonych, by wykonać „White Christmas”.
Zespół rozpoczął sezon wydarzeń kulturalnych w CKPiR w 2011 roku koncertem, na którym dopisała publiczność. – Przyszło wiele osób, które były na zeszłorocznym koncercie, z czego bardzo się cieszymy; było to też szczególne przeżycie dla tych uczestników, którzy wystąpili po raz pierwszy – podkreśla Anna Roj, kierownik artystyczny zespołu, który na czwartkowym koncercie wystąpił w poszerzonym, do 44 osób, składzie – o instrumentalistów współpracujących z zespołem.
IO

 

koncer_6_st_11

Skip to content