Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

WLGZInformacje o działalności samorządu, najważniejszych inwestycjach i wydarzeniach istotnych dla mieszkańców gminy Zielonki – o tym wszystkim można przeczytać w wydawanej od 30 lat gazecie „Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki”. 163 wydania „Wiadomości Lokalnych Gminy Zielonki” to ilustracja zmian jakie nastąpiły w gminie Zielonki na przestrzeni trzech dekad w sferze gospodarczej, politycznej, społecznej i obyczajowej.

Jak wyglądały początki? Na prośbę ówczesnego wójta Marka Nawary Samorządowy Ośrodek Kultury w Zielonkach przygotował projekt informatora gminnego. Pierwszy numer „Wiadomości Lokalnych” został wydany 1 lutego 1992 roku w nakładzie 1000 egzemplarzy. Redaktorką naczelną pisma została Monika Karlińska (Bomba), a w skład redakcji wchodzili również: Danuta Sanetra – ówczesna dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury oraz Janusz Majka. Co ciekawe, początkowo czasopismo miało się nazywać „Marchewka” nawiązując do rolniczego charakteru gminy, a w szczególności Zielonek, gdzie ludzie żyli z uprawy warzyw, głównie marchewki. W pierwszym numerze „WLGZ” można było przeczytać o: gminnych inwestycjach, o przebiegu pierwszej sesji rady gminy w 1992 roku, wycieczkach organizowanych przez SOK, pomagano mieszkańcom w wypełnieniu druku podatkowego, przybliżono sylwetkę najstarszej mieszkanki gminy Franciszki z Orzechowskich Figiel, relacjonowano m.in. opłatek kombatantów, występ Herodów z Trojanowic, a „parą numeru” została Ewunia Walus i Mateuszek Kawa – uczestnicy „Balu Milusińskich”.
Pierwsze numery gazety były sponsorowane przez lokalne firmy, a później wydawnictwo miało zapewnione środki w budżecie gminy. Gazeta była rozprowadzana poprzez sklepy i sprzedawana za symboliczną kwotę, a od 2002 roku jest bezpłatna i dystrybuowana poprzez skrytki pocztowe.
Artykuły publikowane na przestrzeni 30 lat tworzą wyjątkową kronikę przemian zachodzących w naszej „małej ojczyźnie”. Począwszy od budowanych szkół, po drogi, mosty, wodociągi czy oczyszczalnie ścieków. Poruszano także kwestie telefonizacji gminy, co dziś z perspektywy telefonów komórkowych, wywołuje uśmiech na twarzy.
Od początku swojego istnienia WLGZ popularyzowało historię, kulturę oraz tradycje regionu i środowiska lokalnego. Dbało o lokalne niematerialne dziedzictwo kulturowe, m.in. popularyzując zwyczaj Pucheroków, prezentowało twórców rodzimego folkloru wówczas popadających w zapomnienie tj. Katarzynę Gawłową, czy Antoninę Stec oraz relacjonowano imprezy kulturalno-artystyczne. Opisywano cykliczne wydarzenia m.in. Gminny Przegląd Pucheroków, Dożynki, Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych czy Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych.
Na łamach pisma publikowano opowieść Władysława Gwizdały o Zielonkach pt. „Nad Białuchą”. Zawierała ona historię wsi Zielonki w okresie od drugiej poł. XIX w do I poł. XX w. Mieszkańcy mogli czytać o losach konkretnych ludzi – sąsiadów, czy przyjaciół a także o swoich przodkach oraz zwyczajach. Czytelnicy mogli przeczytać także „Dzieje wsi Bibice k/Krakowa – do wieku XV” oraz „Legendy bibickie” autorstwa Henryka Banasia, szkice historyczne o Zielonkach autorstwa dr hab. Mateusza Wyżgi, artykuły o ważnych postaciach np. Piotrze Prochalu, czy rodzinie Ślizowskich.
Wygląd gazety zmieniał się na przestrzeni lat. Pierwsze numery były publikowane w formacie A3, od 1997 roku był to już format A4, a od 2011 roku jest to mały, podręczny format A5/A2?.
Wzrastał także nakład gazety, z początkowego tysiąca egzemplarzy, w 2002 roku było to 2 tys. egzemplarzy, po 2011 roku 7 tys, a dziś jest to 8,5 tys. egzemplarzy tyle, ile skrzynek pocztowych w domach mieszkańców gminy.
By dotrzeć z informacją do mieszkańców, począwszy od roku 2008 Wiadomości Lokalne ukazują się również w wersji elektronicznej w formacie PDF, który można znaleźć zarówno na stronie www.zielonki.pl, jak i CKPiR.
Obecnie nad gazetą pracuje trzyosobowy zespół złożony z pracowników Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR, na co dzień zajmujący się szeroko rozumianą promocją gminy. To tu powstały pomysły i realizacje na m.in. maskotki Pucheroka, gry planszowej i wielkoformatowej „Pucheroki”, gminnych murali i nowych atrakcji turystycznych: szlaku Wyspiańskiego i ścieżki historyczno-edukacyjnej „Zjednoczeni w Niepodległej”. Zespół zainicjował w 2010 r. pierwszą w Zielonkach wystawę obrazów malarki Katarzyny Gawłowej, współtworzył liczne publikacje dotyczące gminy, m.in. monografię gminy Zielonki oraz koordynował wydanie trzech edycji gminnych map.
KB

O WLGZ

Skip to content