Skip to main content
Drukuj

10_Herody_Zielonki

 

Grupa kolędnicza „Herody” z Zielonek zajęła I miejsce w XIII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, który odbył się 23 stycznia w Miechowskim Domu Kultury.  Nagrodą jest zakwalifikowanie grupy do udziału w najważniejszej imprezie kolędniczej, czyli Karnawale Góralskim odbywającym się co roku w Bukowinie Tatrzańskiej.

Celem przeglądu były: kontynuowanie tradycji ludowego kolędowania, pobudzanie aktywności artystycznej młodego pokolenia oraz dokumentowanie i rejestrowanie kultury ludowej.
– Pierwszy raz w konkursie występowaliśmy z heligonką, to zabytkowy instrument używany tradycyjnie przy tego rodzaju kolędowaniu – opowiada opiekun grupy Wojciech Karwat, instruktor muzyczny Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. – Udało nam się ją kupić ją w wakacje, kilka tygodni zajęła mi nauka gry na niej, bowiem pomimo iż heligonka zewnętrznie przypomina akordeon, technika gry na niej jest zupełnie inna. Ciekawi jesteśmy teraz jak wypadniemy w tym roku w Bukowinie, gdzie jury bardzo zwraca uwagę na wierność tradycji i zawsze preferuje tradycyjne instrumenty. W związku z tym zazwyczaj występowaliśmy tam a’capella, bo za akordeon byliśmy niżej oceniani.
Pozostaje nam więc teraz tylko życzyć naszym „Herodom” zdobycia „Złotej Spinki” w Bukowinie – czyli pierwszego miejsca!

Herody_z_Zielonek

Heligonka swą próbę generalną miała podczas Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych w Zielonkach 16 stycznia – co widać na załączonym zdjęciu.

img style=font-size: 10pt;

Close Menu
Skip to content