Skip to main content
Drukuj

Po trzech latach przerwy Herody z Zielonek zdobyły Złotą Rozetę podczas 52. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Wyróżniono także Herody z Owczar.

W tegorocznym, Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych wystąpiło 49 grup kolędniczych z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Jury w składzie: dr Artur Czesak (językoznawca), Benedykt Kafel (etnograf), dr Dorota Majerczyk (etnograf) oraz prof. Stanisław Węglarz (antropolog kulturowy) przyznali nagrodę grand prix grupie „Herody” z Połonina. Po raz ósmy Złotą Rozetę zdobyła grupa kolędnicza Herody z Zielonek, działająca przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Herody z Owczar otrzymały wyróżnienie.

– Oceniając kolejny Góralski Karnawał, trudno nie wyrazić satysfakcji. Obejrzeliśmy blisko 50 występów, z których większość to nie tylko część historyczno-obyczajowej prawdy, ale też wielokrotnie artystyczne przeżycie. Dotyczy to nie tylko treści wokalno-muzycznych i sposobu ich przedstawienia, ale nade wszystko ukazania klimatu poszczególnych obyczajów. Tej specyficznej, zbliżonej do źródła atmosfery, która przykuwa uwagę widowni. Ta zaś stwarza nadzieję na zainteresowanie się owymi treściami przez młodszych jej przedstawicieli, którzy to przesłanie kulturowe mogą podjąć i nieść w przyszłe czasy – podkreślało jury w protokole z konkursu.

fot.goralskikarnawal.pl

Close Menu
Skip to content