Skip to main content

Tak jak w dawniejszych czasach mieszkańcy naszej gminy wędrowali do Krakowa, aby zaprezentować to, co mają najlepsze – plony zieloneckiej ziemi. Tak też, tradycyjnie już, w drugą niedzielę grudnia, scenę na Rynku Głównym w Krakowie opanowali nasi gminni artyści, prezentując owoce swojej pracy.

Dzień Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym rozpoczął się w południe, kiedy to Orkiestra Dęta OSP „Wola” z Woli Zachariaszowskiej pod batutą Tomasza Nalepki, przywitała obecnych marszem znanym z „Akademii Policyjnej”. Po utworze głos zabrała wiceprzewodnicząca rady gminy Zielonki — Marzena Gadzik-Wójcik. Powitała wszystkich zebranych pod sceną oraz podziękowała za możliwość zaprezentowania gminy podczas Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie. Następnie orkiestra „Wola” zagrała utwory z największych hitów filmowych.

Po nich na scenę wkroczył Zespół Pieśni i Tańca Gminy Zielonki Czerwone Korale. Część młodych  członków rozpoczęła przygodę z folklorem zaledwie kilka miesięcy temu. Skradli oni serca wszystkich obecnych swoim śpiewem. Śpiewano nie tylko kolędy, ale również pieśni o charakterze ludowym. Chwilę później na scenie znaleźli się członkowie ZPiTGZ Folklove wraz z grupą starostów, wśród których nie zabrakło m.in. kolędników z tradycyjną gwiazdą betlejemską oraz tura, który przed występem grasował wśród spacerujących w okolicach sceny. Występ Czerwonych Korali, Folklove oraz grupy starostów poprowadziła Magdalena Łopacińska, specjalista ds. tanecznych w CKPiR w Zielonkach.

Chwilę po godzinie 13:00 koncertowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach, które wykonały kolędy i pieśni związane z okresem Bożego Narodzenia. Kolejnymi artystami, którzy wystąpili przed publicznością na rynku byli członkowie chóru Psallite Deo z Bibic, tym razem wyjątkowo pod batutą Sebastiana Szydło. Chór zaprezentował pieśni zarówno o charakterze sakralnym, jak i rozrywkowym, które wcześniej mogliśmy usłyszeć podczas obchodów 10-lecia powstania chóru.

Po godzinie 14, na scenie pojawiła się grupa Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic, która zaprezentowała jasełka. Pięknie ubrani artyści wystąpili w towarzystwie skrzypiec i akordeonu. Kolejnym występem był ten zaprezentowany przez Koło Regionalne Tradycja z Trojanowic. Zaśpiewali oni kolędy i ludowe utwory związane ze świętami. Następnie wystąpiła grupa kolędnicza Małe Herody składająca się z uczniów prowadzonych przez Wojciecha Karwata. W barwnych strojach, przy akompaniamencie akordeonu zaprezentowali się tradycyjnie Marszałek, Feldmarszałek, Hetman, Ułan i Turek, a towarzyszyli im Żyd, Śmierć i Diabeł. Kolędowanie składało się ze śpiewania ludowych pastorałek i przedstawiania akcji na dworze króla Heroda. Na koniec występu artyści „okolędowali” dwie osoby wybrane spośród zgromadzonych gości.

Po Herodach przyszedł czas na KGW Przyjaciele Brzozówki, które w tym roku obchodziły 15-lecie istnienia. Wydarzenie zakończył występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Zielonek prowadzonej przez Wojciecha Karwata. Podczas występów na scenie, działało stoisko Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Brzozówki. Goście mogli się zapoznać z  materiałami promocyjnymi gminy, a także zaopatrzyć się albumy ze zdjęciami, maskotki, czy magnesy na lodówkę. Panie z KGW przygotowały natomiast liczne rękodzieła, wypieki oraz dania na ciepło. Na stoisku zaprezentowano również tradycyjną szopkę krakowską autorstwa Janusza Macały-Wrześniowskiego, wykonaną w 2018 roku.

MS TN

Więcej zdjęć w galerii.

Poniżej publikujemy zdjęcia z Dnia Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym:

Close Menu
Skip to content