Już od 21 lat gmina Zielonki prezentuje się na krakowskim Rynku Głównym podczas Targów Bożonarodzeniowych. Tak było i w tym roku. 9 grudnia na scenie wystąpili: Orkiestra Korzkiew, Chór Mezzoforte, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, grupa kolędnicza z Owczar, Grupa Przyjaciele, chór Psallite Deo z Bibic, Reprezentacyjna Orkiestra OSP „WOLA” z Woli Zachariaszowskiej, grupa Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic, Koło Przyjaciół Brzozówki, Orkiestra Dęta z Zielonek, Koło Regionalne z Trojanowic, Jurajska Kapela Folklorystyczna i Herody z Zielonek. Prezentacja gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym przygotowana przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach jest idealną okazją by przybliżyć mieszkańcom Krakowa i turystom kulturę i tradycję, szczególnie świąteczną, zieloneckiej gminy.
Tegoroczny Dzień Gminy Zielonki rozpoczął się muzycznie – od występu Orkiestry Korzkiew. Świąteczne utwory zagrała orkiestra pod batutą Michała Kwiatkowskiego. Korzkiewską orkiestrę w 1914 roku założył krakowski dyrygent i kompozytor Edward Maj. Świąteczne życzenia przekazał wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko. Na krakowskim rynku wystąpił także chór Mezzoforte ze szkoły Podstawowej w Zielonkach, którym dyrygowała Ewa Adamczyk. Po uczniach, przyszedł czas na najmłodszych wykonawców. Ze świątecznym przedstawieniem wystąpiły dzieci z grupy „Smerfy” z Samorządowego Przedszkola z Zielonek. Przedszkolaki pięknie tańczyły i śpiewały, a dużego wsparcia udzielały Anny Demczuk-Piekarskiej i Bożeny Kowalskiej, dyrektor przedszkola Kinga Dziedzic oraz rodzice, dziadkowie i publiczność. Tuż po nich wystąpiła grupa kolędnicza z Owczar odgrywając sceny związane z wydarzeniami na dworze króla Heroda. Prócz monarchy, w rolę którego wcielił się wiceprzewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk, wystąpili: Turek, Ułan, Hetman, Żyd oraz Śmierć i Diabeł. Nie zabrakło ważnego elementu występu owczarskiej grupy. Dwie, wybrane spośród publiczności osoby zostały okolędowane, co przyniesie im szczęście i pomyślność na nowy rok. Aniołki, diabełki, Święta Rodzina, trzej królowie, kolędnicy – to tylko niektóre z postaci, które zaprezentowały się podczas występu grupy Przyjaciele. Diabełki smoliły policzki, a najmłodsi mogli pogłaskać Kozę. W mikołajkowych czapeczkach śpiewali chórzyści z Psalitte Deo z Bibic pod batutą Maty Krawczyk. W październiku chór świętował 5-lecie istnienia, a na krakowskim Rynku Głównym usłyszeliśmy świąteczne utwory a capella. Swoją siłę i moc zaprezentowała orkiestra Dęta Wola z Woli Zachariaszowskiej pod dyrekcją Lecha Wnuka. Działająca od 1994 roku prężenie się rozwija i zdobywa liczne wyróżnienia w konkursach i przeglądach. W przyszłym roku będzie obchodzić 25-lecie powstania. Z tej okazji 30 czerwca 2019 odbędzie się jubileuszowy koncert plenerowy. Krakowianie i turyści mogli posłuchać też patriotycznego występu Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic, a także kolęd i pastorałek w wykonaniu pań z Koła Regionalnego Tradycja z Trojanowic oraz Koła Przyjaciół Brzozówki. Parafialno-Gminna Orkiestra z Zielonek zagrała pod batutą Wojciecha Karwata. Zielonecka orkiestra w ostatnich latach koncertowała w Niemczech, Węgrzech i Ukrainie, a w sierpniu tego roku wystąpili we francuskim Bagnères-de-Luchon. Po nich na scenie zagrała Jurajska Kapela Folklorystyczna, a na zakończenie wystąpiły Herody z Zielonek. Jest to grupa kolędnicza, która działa już od 1995 roku i była wielokrotnie nagradzana – m.in. sześcioma Złotymi Rozetami, zdobytymi na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Do stoiska promocyjnego zapraszało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach gdzie można było otrzymać wydawnictwa o gminie Zielonki. Własnoręcznie wykonane świąteczne ozdoby prezentowały panie ze Stowarzyszenie Perła Pękowic, z radną Romą Toft na czele, a tuż obok swoje prace prezentowali: Koło przyjaciół Brzozówki, Kropka Design z Batowic, a obrazy Wiktoria Tłuszcz. Stoisko zdobiła szopka krakowska wykonana przez twórcę ludowego Janusza Macałę-Wrześniowskiego z Korzkwi.
KB
Więcej zdjęć: ALBUM