Skip to main content
Drukuj

DSC04078mosW gminie Zielonki zaczyna powstawać galeria street artowych prac. W zeszłym roku budynek dawnej chlorowni w parku wiejskim w Zielonkach ozdobiono muralem, w roku 2017 nowy mural pojawił się na Szkole Podstawowej imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach – po to by uczcić rok Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. Podobiznę tego artysty w swojej interpretacji wykonał Mikołaj Rejs. Wszechstronność Stanisława Wyspiańskiego pozwala przypuszczać, że również street art zyskałby w jego oczach uznanie.

Tym razem wszystkie działania koncentrują się wokół postaci i twórczości Stanisława Wyspiańskiego – artysty wszechstronnego, dającego zarówno wiele niezapomnianych wrażeń związanych z odbiorem jego sztuki, jak i dającego mnóstwo impulsów i inspiracji do własnego rozwoju artystycznego – zapowiadała street artowe działania Ligia Jaszczewska-Gacek z fundacji ARTica.
Projekt „Wyspiański w street arcie, street art w Wyspiańskim” zrealizowała fundacja ARTica przy wsparciu finansowym gminy Zielonki i stowarzyszenia Zachariasz. Fundacja po raz pierwszy pojawiła się w gminie Zielonki w roku 2016 organizując na terenie gminy swoją znaną od lat sztandarową imprezę Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych. W tym roku festiwal przybrał nieco inną formę – realizowany był na terenie Szkoły Podstawowej w Bibicach, z jej uczniami.
Udało się zaprosić do Bibic uznanego street artowego artystę Mikołaja Rejsa, który od 19 do 22 września tworzył na fasadzie szkoły mural uwieczniając Stanisława Wyspiańskiego. Mural przedstawia Wyspiańskiego trzymającego „Zielnik”, z którego wyrastają kwiaty będące symbolem odradzającej się natury i zdobywania wiedzy na jej temat. Artysta jest w stroju małopolskim zainspirowanym twórczością Zofii Stryjeńskiej, czyli przedstawicielki nurtu w sztuce Młodej Polski, z której i Wyspiański się wywodził.
23 września podczas szkolnego festynu uroczyście przecięto wstęgę odsłaniając mural, a dokonała tego dyrektor szkoły Beata Pieńkowska wraz z wiceprzewodniczącą Rady Gminy Zielonki Marzeną Gadzik-Wójcik, dyrektorem Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Markiem Płachtą, księdzem proboszczem z Bibic – Janem Przybockim i księdzem proboszczem z Węgrzc – Wojciechem Warzechą. Tymczasem w deszczu Ligia Jaszczewska-Gacek opowiadała wytrwałym obserwatorom o pracy nad muralem.
W przeddzień festynu autorowi muralu w parku wiejskim w Zielonkach Wojciechowi Wiśniewskiemu wraz z gimnazjalistami z Bibic udało się ozdobić kwiatowym malowidłem salę 217, pracownię poświęconą patronowi szkoły. Z panem Wojtkiem techniką graffiti szablonowego stworzyli go: dwóch Jaśków, Ola, Alex, dwie Kingi, Zosia, Karolina, Weronika, Sylwia, Natalia. Oklaskiwali ich goście przecinający wstęgę, by zainaugurować pracownię. Warsztaty zapewniła Szkoła Podstawowa w Bibicach.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki.
IO

Więcej zdjęć (kliknij linki): powstawanie i odsłonięcie muralu.

DSC04053
DSC04067
DSC04081
DSC04036
DSC04023
Close Menu
Skip to content