Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

mos3.06ddIII Festiwal Zespołów Ludowych w Zielonkach zgromadził liczną publiczność. Jedni przyszli oglądać i słuchać, wielu przyprowadziło pociechy na odbywający się równocześnie w Parku Wiejskim festyn z okazji Dnia Dziecka. Mocno weszły „Pawie Pióra” po śląsku, „Chochliki” z suitą łowicką, „Alebabki”  z pieśnią na ustach, „Tradycja”  z Trojanowic z piłkarskim akcentem, „Zdrojanie” na sposób francuski, a wreszcie „Lachy” z Nowego Sącza włączyły do tańca na scenie i pod sceną widzów. Muzyczną podróż po Małopolsce i innych regionach zapewniło 3 czerwca sześć grup tanecznych i śpiewaczych.

„Pawie pióra” to zespół złożony z 30 osób, od najmłodszych czteroletnich, aż po młodzież licealną. – Zdarzali się i młodsi tancerze – zdradza Katarzyna Piwowar, choreograf. Poprzednik zespołu działał w Michałowicach w latach 60-tych, w 2005 roku nastąpiła reaktywacja z inicjatywy Elżbiety Grodeckiej – Kwaśniewskiej, związanej z Zespołem Pieśni i Tańca „Krakus” przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Młodsza grupa tańczy krakowiaka, występowała z nim na pierwszym festiwalu dwa lata temu w Zielonkach, grupa starsza – tańce śląskie, z tym repertuarem przyjechali w tym roku do Zielonek. – Chcemy urozmaicać repertuar i wprowadzić tańce góralskie – zdradza plany Katarzyna Piwowar.

Zespół taneczny „Chochliki” z Piekar przeniósł nas nieco dalej, do stolicy, zaprezentowali tańce warszawskie. Duet z zespołu pokazał suitę łowicką, przy okazji prezentując na solistach, wspaniały co do detali i całości regionalny strój ludowy z Mazowsza. Roztańczoną młodzieżą z Piekar opiekowała się Anna Kruczek. Po występie „Chochliki” bez reszty oddały się zabawom w parku, przykładowo Wiktoria Szypczyk z mamą uczestniczyły w konkursie na rysunek smoka na asfalcie.

Festiwal uświetniły również swoim występem artystki z zespołu „Alebabki” z Igołomii. Zespół, z którym pzryjechała sołtys Igołomii Zuzanna Stawinoga, działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości (gmina Igołomia – Wawrzeńczyce). Grupa zaprezentowała się niedzielę w składzie ośmioosobowym, we własnoręcznie uszytych strojach, przy akompaniamencie akordeonu.  

Koło Regionalne „Tradycja” z Trojanowic zawiązane we wrześniu ubiegłego roku to grupa, której nie dość kultywowania tradycji kolędniczych (Herodów i chodzenia po Pucherach – w  pierwszą niedzielę czerwca przedstawili pieśni i tańce tranowskie, do których przygotowała ich choreograf Anna Herezy. W duecie wystąpili Władysław Pietrzyk i Jolanta Sowicka. Na czele koła stoi Grzegorz Miroń, w grupie występują członkowie rady sołeckiej, a wreszcie i sama pani sołtys Trojanowic Bożena Mędrek.

Przedstawiciele samorządu z Krzeszowic wzmacniają czynnie Zespół Tańców Świata „Zdrojanie” działającego przy Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach od 2010 roku. Wieść niesie, że występuje z nimi sam pan burmistrz, któremu jednak nie udało się tym razem przyjechać. Był natomiast szef straży miejskiej. Grupa „Zdrojanie” zaprezentował tańce francuskie. Choreografem grupy jest etnograf Monika Dudek.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza  działa nieprzerwanie od 1956 roku, ma obecnie 100 członków, w tym 40 dorosłych w kilku sekcjach. – W repertuarze mamy folklor sądecki, suitę krakowską, szczyrzycką, folklor śląski i żywiecki – mówi Zuzanna Poręba, prezes Towarzystwa Przyjaciół Regionalnego Zespołu „Lachy”, kilkukrotnego zwycięzcy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zespół porwał do polki widzów festiwalu, a także i członków pozostałych zespołów z młodymi „Chochlikami” na czele.

Festiwal nie miał charakteru konkursu, zespoły otrzymały równorzędne nagrody pieniężne ufundowane przez Powiat Krakowski, jak również dyplomy i pamiątkowe lalki – pucheroczki, maskotki gminy Zielonki. Nagrody wręczyła wicestarosta powiatu krakowskiego Urszula Stochel, radny powiatu Wojciech Karwat i dyrektor CKPiR Marek Płachta. Wspomniała swojego dziadka, którego pamięta jako wielkiego miłośnika stroju krakowskiego, noszącego go z dumą przy wielu okazjach.

W finale wystąpiło Koło Regionalne „Tradycja” z hymnem na Euro 2012 „Koko Euro spoko”.

Zespołowi „Jarzębina”  nie życzymy źle, ale gdyby jego członkiniom wysiadły głosy, to mamy tu zespół gotowy na europejską, a i światową karierę – podsumowała Katarzyna Żak, prowadząca festiwal z ramienia organizatora Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Pucheroczek dla Trojanowic miał z tego tytułu nie wielobarwne, ale biało-czerwone nakrycie głowy.

Szczególne podziękowania za wsparcie finansowe festiwalu organizator, Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej „Zachariasz”, kieruje do Powiatu Krakowskiego. Honorowo patronowali: starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka i wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Patronat medialny sprawował Dziennik Polski.  

IO

 

dDSC_0164

dDSC_0174

dDSC_0200

dDSC_0208

dDSC_0240

dDSC_0278

dDSC_0303

dDSC_0334

dDSC_0375

dpDSC_0382

dDSC_0429

dDSC_0440

dDSC_0485

dDSC_0516

dDSC_0533

dDSC_0413

images/stories/mosimage/mos3.06dd.jpg?phpMyAdmin=5fe8b4dc59899589fec661474f498f6b

Skip to content