Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

DSC_0273

 

Doskonałe przedstawienie „Prosto z bajki, figle i psoty Pchły Szachrajki”  wystawione przez grupę teatralną ze szkoły w Bibicach, startujące w kategorii klas IV-VI oraz pełen wdzięku i barwny teatrzyk „Na podwórku koło bramy” reprezentujący szkołę w Owczarach w kategorii I-III zajęły pierwsze miejsca w XII Gminnym Przeglądzie Grup Teatralnych. Zwycięzcy zostali wybrani jednogłośnie przez jury z Centrum Kultury Promocji i Rekreacji w Zielonkach, które zorganizowało konkurs.
 


 


W konkursie udział wzięły trzy zespoły ze szkół podstawowych w kategorii I-III i dwie grupy teatralne starszych uczniów szkół podstawowych. Każde przedstawienie było w nieco innej konwencji teatru amatorskiego, ale każde wyjątkowe i warte oklasków. Przegląd teatralny jest już tradycją w Zielonkach. Opiekunowie mają coraz większe doświadczenie w przygotowywaniu spektakli, a element współzawodnictwa przydaje przeglądowi emocji i pozwala wyłonić i nagrodzić najlepszych. Widać było, że dla młodych aktorów gra na scenie była tyleż ważnym przeżyciem, co przyjemnością.

Jak się okazuje najlepiej sprawdziła się klasyka w pomysłowej inscenizacji. Ponadczasowy tekst „Pchły szachrajki” Jana Brzechwy został ciekawie wykorzystany przez Magdalenę Badurę, z zastosowaniem pobudzających wyobraźnię efektów dźwiękowych i wizualnych. Na tle pomysłowej scenografii wykonanej z szarego papieru wspaniale prezentowały się aktorki – pchełki w barwnych kostiumach. Główna rola – tytułowej Pchły Szachrajki, zagrana brawurowo przez Zuzannę Kalicką w olbrzymich lokach, satynowej sukience i – jak w tekście Brzechwy – „w modrych butach atłasowych, w rękawiczkach purpurowych” – wypadła na tyle świetnie, że dziewczynka została dodatkowo wyróżniona za zdolności aktorskie. Wszystkie aktorki tego spektaklu zaprezentowały grę na wysokim poziomie – dykcję, kontakt sceniczny i ruch sceniczny. Przedstawienie przygotowano z wdziękiem i polotem. Koniec zwieńczyła burza oklasków wśród dźwięków musicalowej piosenki „New York, New York”.

Pierwsze miejsce w kategorii młodszych dzieci przypadło w udziale przedstawieniu na motywach baśni Andersena „Brzydkie kaczątko” w wersji zmodyfikowanej przez Beatę Nurek i Dorotę Stolarzewicz. Ten niezwykle kolorowy spektakl „Na podwórku koło bramy” urzekł jury dynamiką, pomysłowymi rozwiązaniami scenicznymi, jak przemiana tytułowego kaczątka w pięknego łabędzia czy scena wykluwania piskląt. Uwagę zwracały niezwykłe kostiumy, zwłaszcza indora (wyróżnienie za charakteryzację) i pawia. Dzieci miały ze sobą dobry kontakt sceniczny, który przejawiał się w zabawnych rozmowach w scenach zbiorowych. Były także piosenki zaśpiewane z podziałem na role.

Inne przedstawienia również miały wiele zalet. Trzeba docenić wyróżnioną w konkursie rolę Czarownicy, zagranej przez Karolinę Synowską w spektaklu „Szewczyk Dratewka” wg książki Janiny Porazińskiej, reprezentującym szkołę podstawową w Korzkwi. Szczególnie warta zapamiętania okazała się właśnie jej kwestia: -Jak nie zdążysz o poranku, to ci panku urwę głowę i gotowe! – poparta wyrazistym tupnięciem. Przedstawienie wyreżyserowane było zgrabnie przez opiekunkę grupy, Urszulę Kowacką-Kwintę, która zadbała też o piękną, profesjonalną scenografię.

Na niewątpliwe wyróżnienie zasłużył także Filip Major w roli Eugeniusza Kwiatkowskiego, patrona szkoły podstawowej w Owczarach, wyróżniający się doskonałą dykcją, umiejętnością nawiązywania kontaktu z publicznością, dużą kulturą sceniczną. Świetnie wypadł także Kamil Litewka w roli Dzwonka, narrator widowiska muzycznego „Pan z porteru”, jakie zaprezentowali najstarsi uczniowie z Owczar. Wykorzystano tutaj w nowatorski sposób wiele szlagierów muzycznych, modyfikując ich teksty tak, by opisywały zabawne historie z życia szkoły. Trzeba przyznać, że niemałą inwencją wykazały się na tym polu panie reżyser: Małgorzata Iskra i Barbara Pełechacz.


Na koniec nie sposób nie docenić nowoczesnego widowiska pantomimicznego zaprezentowanego przez trzecioklasistów ze szkoły podstawowej w Bibicach, zatytułowanego „Eko Kapturek”. Reżyser Barbara Wirecka z powodzeniem dobrała melodię Beethovena z utworu „Dla Elizy” do choreografii tańczących kwiatów, zaś w dynamiczne dźwięki arii Torreadora z opery Bizeta wkomponowała muzykę graną przez młodych aktorów na scenie. Koncept był dowcipny, a Wilk (Konrad Pocięgiel) rozrzucający z rozmachem śmieci po scenie – niezapomniany.

Jury z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, w którego skład weszła Katarzyna Żak (przewodnicząca jury) oraz Magdalena Lech i Agnieszka Małyska, kierowało się takimi kryteriami jak dobór repertuaru, ogólny wyraz i poziom artystyczny, kultura słowa, kontakt sceniczny, ruch sceniczny, dykcja, opracowanie dramaturgiczne, a także oprawa muzyczna i plastyczna spektaklu. Podsumowując, przyznane zostały następujące nagrody:

Kategoria uczniowie klas I-III szkoły podstawowej

I miejsce – „Na podwórku koło bramy” – uczniowie SP w Owczarach kl. I, kl. II   
opiekunowie Dorota Stolarzewicz i Beata Nurek
II miejsce – „Szewczyk Dratewka” – uczniowie SP w Korzkwi kl. II
opiekun Urszula Kowacka – Kwinta
III miejsce – „Eko Kapturek” – uczniowie SP w Bibicach kl. III
opiekun Barbara Wirecka i Monika Wyrwa

Kategoria uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej

I miejsce – „Prosto z bajki, figle i psoty Pchły Szachrajki”  – koło teatralne z ZS w Bibicach
opiekun Magdalena Badura
II miejsce – „Pan z Portretu” – uczniowie klasy IV, V SP w Owczarach
Opiekunowie Małgorzata Iskra, Barbara Pełechacz

Za wyjątkowe zdolności aktorskie wyróżnienia otrzymała Zuzanna Kalicka (ZS Bibice) za rolę Pchły Szachrajki, Karolina Synowska (ZS w Korzkwi) za rolę Czarownicy oraz Filip Major (SP w Owczarach) za rolę Eugeniusza Kwiatkowskiego

Doceniając piękne kostiumy aktorów jury postanowiło wyróżnić Szymona Bińczyckiego (SP w Owczarach) za kostium Indora.

Laureaci pierwszych miejsc zaproszeni zostali do powtórnego wystawienia swoich przedstawień podczas Gminnego Dnia Dziecka 5 czerwca 2011 roku, w niedzielę, w Parku Wiejskim w Zielonkach przy ulicy Galicyjskiej około godziny 18:00.

Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się w poszczególnych szkołach w terminach ustalanych z dyrekcją.

AM

DSC_0245

DSC_0266

DSC_0275
DSC_0279
DSC03487
DSC03494
DSC03499
DSC03501
DSC03503
DSC03463
DSC03464
DSC03478
DSC03536
DSC03559
DSC03567-1
DSC_0217
DSC_0220
DSC_0225
DSC_0228-2

span style=Laureaci pierwszych miejsc zaproszeni zostali do powtórnego wystawienia swoich przedstawień podczas Gminnego Dnia Dziecka 5 czerwca 2011 roku, w niedzielę, w Parku Wiejskim w Zielonkach przy ulicy Galicyjskiej około godziny 18:00. 550trtr

Skip to content