Skip to main content
Drukuj

gawlowa1

29 lutego odbyły się kolejne „Rodzinne warsztaty z CKPiR w Zielonkach”. Bohaterką sobotniego spotkania była Katarzyna Gawłowa, malarka prymitywistyczna z Zielonek. Katarzyna Gawłowa należy do grona cenionych artystów naiwnych, a wielu znawców sztuki stawia ją na równi z Nikiforem Krynickim.

Jej obrazy są niezwykłe, pełne kolorów i radości. Tematy swych prac czerpała z najbliższego otoczenia, stąd na jej obrazach pucheroki, herody i ludowe kapele. Bardzo często jej prace inspirowane były religią: przedstawiały Matkę Boską z dzieciątkiem, Pana Jezusa, pietę, świętych, a nawet święta kościelne i wnętrze kościoła. Obrazom często malowała ramy, lubiła także dodawać wierszowanki i komentarze, a nawet fragmenty lokalnych przyśpiewek. Jako artystka została odkryta przez Mieczysława Górowskiego oraz Jacka Łodzińskiego w 1973 roku, gdy miała 77 lat. Pierwszy wernisaż prac odbył się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdy artystka miała 81 lat. W 2010 roku CKPiR w Zielonkach zorganizowało pierwszą wystawę jej prac w rodzinnej miejscowości. W zeszłym roku Katarzyna Gawłowa pojawiła się na muralu Mikołaja Rejsa, który powstał przy współpracy z Fundacją ARTica z okazji 40-lecia CKPIR.
Podczas sobotnich zajęć powstały obrazy na szkle inspirowane twórczością zieloneckiej artystki. Motywy kwiatowe, krakowianki i oczywiście koty, to tylko niektóre z elementów, które pojawiły się na malowidłach. Wymagały precyzji i skupienia, a każdy z nich był wyjątkowy i niepowtarzalny. Na zakończenie uczestnicy otrzymał zakładkę do książki z wizerunkiem Katarzyny Gawłowej oraz zaproszenie na kolejne, wiosenne warsztaty, które odbędą się 14 marca. Tym razem będą tworzone ekologiczne marzanny i kwiaty z bibuły. Na zajęcia można się zapisać drogą mailową: lason.marta@zielonki.pl lub telefonicznie: 573 449 187. Liczba miejsc ograniczona.
KB
Więcej zdjęć: tutaj.

gawlowa2

gawlowa3

gawlowa4

gwalowa5

gawlowa6

gawlowa7

gawlowa8

Close Menu
Skip to content