Skip to main content
Drukuj

DSC04043W siedemnastej Zachariaszadzie – integracyjnej imprezie sportowo-artystycznej, która odbyła się 24 października, wzięło udział kilkuset uczestników z 25 Środowiskowych Domów Samopomocy i ośrodków wsparcia, również Domów Pomocy Społecznej, z województwa małopolskiego. Imprezę w hali sportowej w Zielonkach zorganizowały: Stowarzyszenie Zachariasz, zieloneckie Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej.

Uczestników przywitali Katarzyna Żak z CKPiR i Dariusz Strączek, z-ca kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy z Woli Zachariaszowskiej.
Gośćmi specjalnymi Zachariaszady byli członkowie Fundacji For Heroes Kraków grający w koszykówkę na wózkach. Sławomir Charmaj, Jerzy Jacoń i Bartłomiej Krawczyk zapewnili wszystkim uczestnikom rozgrzewkę przed zmaganiami sportowymi. Prowadzili jedną z konkurencji, w której uczestnicy wykonywali rzuty do kosza siedząc na wózku. Zawodnicy For Heroes udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu emocjonującego, zespołowego sportu. I świetnie się w tym zgrali z zawodnikami Zachariaszady, z których wielu przybywa tu od lat, by brać udział w rywalizacji sportowej.
Co roku konkurencje tworzą dla uczestników nauczyciele wf ze szkoły w Zielonkach Agnieszka Wypijewska-Kurek i Aneta Dragosz wraz z uczniami, podzieleni na drużyny prowadzili poszczególne konkurencje: z hula-hoop, ringo, piłkami, fistaszkiem, wymagające szybkości, zwinności, ale przede wszystkim współdziałania drużyn – szczególnie przeprawa całej drużyny na materacu gimnastycznym przez szerokość hali. Wolontariusze ze szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej pod opieką Anny Dzierwy obsługiwali szatnię i bufet, na zapleczu, można by rzec niewidoczni, jednak trudno bez nich wyobrazić sobie imprezę. Ośrodek Harcerski z Korzkwi serwował bigos. Piękna pogoda pozwoliła nie tylko na posilanie się w promieniach słońca – udało się też wypuścić balony na ogrzane powietrze pod okiem instruktora modelarstwa Kazimierza Dziedzica.
W części artystycznej zespół Środowiskowego Domu Samopomocy zaproponował konkurs plastyczny „Jesienne stemple”. Najpiękniejsze prace wykonali reprezentanci: DPS Więckowice (wyróżnienie), ŚDS Łysa Góra (III m.), ŚDS Proszowice (II m.), a zwyciężył pan Mariusz z DPS Owczary. Gratulacje dla przedstawiciela placówki z gminy Zielonki!
Niezastąpionym punktem programu jest co roku przeciąganie liny, budząca najwięcej emocji konkurencja, w której najlepiej poszło reprezentacji SDS Sułkowice (I m.), za nimi uplasowały się drużyny: DPS Ojców (II m.) i Szpital Babińskiego z Krakowa (III m.). Niemniej uczestnicy mieli jeszcze tyle siły, by zatańczyć zumbę z Edytą Płaszewską-Putek.
Puchar Zachariaszady po raz trzeci z rzędu trafił do reprezentacji Szpitala Babińskiego z Krakowa, II miejsce w rywalizacji w konkurencjach sportowych zajęły: ŚDS Sułkowice (II m., również obrońca tytułu) i ŚDS Oświęcim (III m.). Gratulujemy serdecznie. Nagrodą główną dzięki pani Beacie Zagajewskiej była przejażdżka krakowską dorożką dla zwycięskiej drużyny. Wśród sponsorów wydarzenia znaleźli się również: Tauron Sprzedaż sp. z o.o., Euro-Trade Sp. z o.o oraz Drogeria z ul. Królewskiej w Krakowie.
Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC03683
DSC03761
DSC03783
DSC03784
DSC03796
DSC03868
DSC03898
DSC03911
DSC03987
DSC04043
loga zachariaszada
Close Menu
Skip to content