Skip to main content
Drukuj

zbiorowedbDSC_0125W przeddzień święta patrona Polski i Krakowa – św. Stanisława – Parafialno – Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek odwiedziła zwyczajowo duszpasterza archidiecezji – księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Obchodzący imieniny 8 maja ksiądz kardynał każdego roku wypatruje zieloneckiej orkiestry podczas procesji ku czci patrona z Wawelu na Skałkę, która w tym roku odbywa się w niedzielę 13 maja. A orkiestranci nie zapominają złożyć życzeń imieninowych kardynałowi, podobnie jak to czynili dla Karola Wojtyły, nim objął tron św. Piotra.

Kapelmistrz orkiestry Wojciech Karwat podziękował za zaszczyt, jakim jest dla muzyków udział w  procesji, jako jednej z dwóch świeckich orkiestr, prócz orkiestry garnizonowej.
Goście na dziedzińcu kurii z pięknymi kwiatami przywieźli poezję, rodzimą z gminy Zielonki, Anna Sieńko zadeklamowała wiersz węgrzeckiej poetki Zofii Daszkiewicz o miłości dzielonej przy ołtarzu. Życzenia złożył również proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach ksiądz kanonik Andrzej Olszowski. Prócz bukietu od wójta gminy Zielonki Bogusława Króla ksiądz kardynał otrzymał maskotki gminy Zielonki – Pucheroka i Heroda. Solenizant od razu przekazał je Emilii i Marii dziewczynkom, które wysłuchały koncertu podczas spaceru po Krakowie, obie mieszkają w Nowym Jorku. Koncertu orkiestry z przyjemnością słuchali turyści odwiedzający dziedziniec kurii, pochodzący z różnych stron świata, m. in. USA, Francji i Rosji.
Nie zabrakło wzruszeń, szczególnie, gdy wśród fotografii na dziedzińcu kurii, z których patrzył na orkiestrantów bł. Jan Paweł II, popłynęła melodia ukochanej przez naszego papieża „Barki”. Orkiestra prócz utworów instrumentalnych wykonała również „Plurimos annos” dla solenizanta.
Ksiądz kardynał tryskał humorem i nawet opowiedział muzykom anegdotę o zakopiańskich grajkach. Był również ciekaw, kto w orkiestrze gra lepiej – mężczyźni czy kobiety. A jako, że nie tylko trzeba grać, ale należy się też modlić członkowie orkiestry otrzymali pamiątkowe różańce i zapowiedzieli się jak co roku na najbliższą niedzielę na procesję, oczywiście w regionalnych strojach krakowskich.
IO

Więcej zdjęć na: zielonki.pl

Close Menu
Skip to content