Dożynki to święto ludowe, podczas którego mieszkańcy wsi dziękują za ukończenie żniw. Jest to też ważny element życia społeczno-kulturalnego gminy, podczas którego możemy zapoznać się z bogatym folklorem, na który składają się tradycje i zwyczaje, a także elementy sztuki ludowej, wśród których szczególną uwagę zwracają pieczołowicie przygotowywane wieńce dożynkowe. Te zawierające w sobie akcenty regionalne i religijne prace są wytworem rąk gospodyń i gospodarzy.
Warto pamiętać, że efekt, który widzimy podczas dożynek, jest poprzedzony wielotygodniowymi przygotowaniami, fachową wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie i ogromnym zaangażowaniem, który jak zawsze okazują uczestnicy dożynkowego korowodu w gminie Zielonki. Skorzystaliśmy z okazji i odwiedziliśmy Koło Gospodyń Wiejskich w Batowicach, aby zapytać, jak postępują prace przy budowie wieńca.
— Pozyskujemy zboże, kiedy jeszcze nie jest dojrzałe, aby miało jasny kolor — mówi Magdalena Józefczyk — Trzeba znaleźć odpowiedni moment, nie może być za mało dojrzałe, bo spleśnieje albo zgnije, dlatego zbieramy je wtedy, kiedy ziarno w środku jest jeszcze delikatnie wilgotne — dodaje. Złożoność i wielkość całego przedsięwzięcia widać już po wejściu do stodoły, w której są suszone kłosy. Właśnie tam członkowie i przyjaciele koła spotkali się w ubiegły poniedziałek na wiązaniu bukiecików.
Do pracy potrzebna jest nie tylko pszenica zbierana na początku lipca. W tym roku gospodynie zrywały też owies żyto i jęczmień. Każde ze zbóż zbiera się w innym czasie. Oczyszczone i wysuszone kłosy są następnie łączone w bukieciki, które trafią później na stelaż. — Chodzi o to, by opleść go naokoło, tak aby nie był widoczny z żadnej strony — tłumaczy nam Pani Magdalena.
Forma wieńca dożynkowego zależy od pomysłowości autorów. W ubiegłych latach mogliśmy podziwiać prace w kształcie kosza wypełnionego darami, anioła ze skrzypcami czy serca. Każdy projekt jest wyjątkowy i warty docenienia. Z niecierpliwością czekamy na tegoroczne dzieła uczestników dożynek, które odbędą się 31 sierpnia w Korzkwi. Podczas wydarzenia będziemy mogli podziwiać 16 wieńców dożynkowych. Prace nad nimi już trwają.
TN
Poniżej publikujemy zdjęcia z pracy nad wieńcem KGW Batowice