Skip to main content
Drukuj

W ósmym dniu biegu, po 1800 km uczestnicy sztafety na Monte Cassino dotarli do celu, by uczcić 80 rocznicę bitwy. Wszyscy wystartowali chwilę po godzinie 9:00 z Bibic, a trasa wiodła przez pięć krajów.

Pierwszą granicę polsko-słowacką pokonali jeszcze w tym samym dniu około godziny 21:30.

– O planowanej organizacji biegu dowiedziałem się ponad rok wcześniej – mówił Jarosław Kamiński, mieszkaniec Bibic uczestnik biegu w patriotycznej sztafecie na Monte Cassino. – Od razu wydawało mi się, że może to być ciekawą przygodą.  Oprócz patriotycznego charakteru wyprawy, dla mnie jest to pewnego rodzaju pielgrzymka w pewnej intencji – kontynuował.

Następnie, nieco ponad 26 godzin później, przekroczyli granicę słowacko-austriacką.

Biegacze podzieleni byli na 3 grupy, które biegły nieprzerwanie, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Trasa wiodła zarówno przez obszary mocno zurbanizowane, jak i obszary wiejskie, drogi krajowe oraz osiedlowe.

W Słowenii znaleźli się 13 maja po godzinie 22:00. Tam, sztafeta nie umknęła uwadze Krzysztofa Olendzkiego, ambasadora RP w Lublanie. Przyjął on z radością uczestników sztafety. „Spotkanie z Maratończykami lub raczej z „Montecassińczykami” to naprawdę duże przeżycie! Grupa wspaniałych ludzi doskonale rozumiejących znaczenie historii bitwy o Monte Cassino dla Polski i Europy” – mogliśmy przeczytać na profilu Ambasada RP w Lublanie, na portalu społecznościowym Facebook.

Ostatnią granicę – słoweńsko-włoską pokonali chwilę przed północą 14 maja. We Włoszech trasa wiodła przez Wenecję, Ravennę, Rimini i Rieti.

Podczas biegu uczestnicy mieli ciągłe wsparcie techniczno-logistyczne. Przez cały czas Marek Małek, Bernard i Marcin Data, Piotr Mańkowski, Kolanowski i Szymon Michałek dbali o to, aby biegaczom niczego nie brakowało. Eskortowali oni członków sztafety z busa, którym również transportowano zaopatrzenie.

Pierwsza grupa dobiegła do celu około godziny 18:00 już 17 maja. Druga i trzecia 18 maja odpowiednio o godzinie 2:00 i 3:50. Po chwili wytchnienia wszyscy zaangażowani w bieg wzięli udział w obchodach zwycięstwa bitwy. Na wzgórzu Monte Cassino otrzymali pamiątkowe medale, które wręczył im biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Inicjatorem wydarzenia jest Piotr Pątko, mieszkaniec Bibic oraz prezes Fundacji Brama 1934. –Podsumowanie może być tylko jedno wspaniali biegacze i obsługa biegu godnie upamiętnili rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, a to było najważniejsze w tym wszystkim – zreasumował bieg Piotr Pątko.

Uczestnikami biegu byli: Ryszard Bronowicki, Jarosław Kaminski, Danuta Manterys, Krzysztof Cymerlik, Szymon Wasil, Aneta Węgrzynek, Mirosław Morawski, Tomasz Marcin Korus, Mirosław Dąbrowski, Dariusz Ruta, Paweł Ptak, Marcin Tomczyk, Tomasz Szymański, Tomasz Spodymek, Maciej Wicherek, Jacek Zerbst, Michał Szewczyk, Ireneusz Tyliba, Oskar Klimowski.

Ostatni etap walk Monte Cassino trwał blisko 14 dni i był niezwykle brutalny, a zwycięstwo w tej bitwie otworzyło aliantom drogę na Rzym.

MS

Skip to content