Skip to main content
Drukuj

fermata128 grudnia w hali sportowej w Zielonkach odbył się koncert kolęd i pastorałek „Do Betlejem” w wykonaniu solistów, chóru i instrumentalistów zespołu Fermata oraz gościnnie dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Tak liczną, śpiewającą grupą pokierowała Anna Roj. Koncert był podsumowaniem jubileuszowego roku 10-lecia istnienia Fermaty i finałem projektu realizowanego ze Stowarzyszeniem Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej ZACHARIASZ przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Dzięki niemu wydana została płyta z kolędami i pastorałkami oraz zorganizowany ten właśnie koncert. Koncert słuchało ponad 500 osób.

Imprezę poprowadziła Małgorzata Sularczyk, związana z krakowskim Teatrem Loch Camelot, a w muzyczną podróż po najpiękniejszych kolędach i pastorałkach zabrał nas zespół Fermata. Podczas koncertu nie zabrakło znanych i lubianych kolęd z całego świata tj. „Jingle bells” czy „Il est né, le divin Enfant”. Zespół Fermata stawia też na najmłodszych, stąd podczas koncertu chórzyści zaśpiewali wraz z dziećmi z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach. Wspólnie wykonali „Gore gwiazda Jezusowi”, „Świeć gwiazdeczko, świeć”.
Na zakończenie wykonano utwory z Oratorium „Do Betlejem” – widowiska Filharmonii Futury. Przypomnijmy, że 8 grudnia zielonecki zespół Fermata wystąpił w krakowskim Kinie Kijów wyjątkowymi wykonawcami: Sylwią Lorens, Anną Sokołowską i Mateuszem Ziółko podczas Oratorium „Do Betlejem”. Mikołaj Blajda stworzył scenariusz, muzykę i był odpowiedzialny za reżyserię Oratorium, Sylwia Lorens za produkcję, a Antoni Blajda wykonał grafiki do wizualizacji.
Rok 2017 był dla Fermaty wyjątkowy i w szczególny sposób obchodzony, a to za sprawą jubileuszu 10-lecia. Zespół działający przy Centrum Kultury, Promocji i rekreacji w Zielonkach rozwija się, nie tylko jeśli chodzi o liczbę członków, których jest obecnie 87, ale także o nowe doświadczenia. Były to: kameralne koncerty wielkopostne i sakralne, odbywające się w ciągu całego roku, przygotowane przez skład kameralny i wykonane głównie w kościołach w gminie Zielonki, koncert jubileuszowy w krakowskim Multikinie z udziałem Orkiestry „Wieniawa” z Raciborowic (gm.Michałowice) i zaproszonych gości, Letnie Warsztaty Artystyczne dla członków zespołu w Gliczarowie Górnym, udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Pradze, Koncert Sakralny CANTATE DOMINO CANTICUM NOVUM w kościele w Zielonkach, udział w Koncercie Cecyliańskim organizowanym przez powiat krakowski w Sanktuarium Jana Pawła II, udział solistów i chóru w widowisku multimedialnym Oratorium „Do Betlejem” w kinie Kijów organizowanym przez Filharmonię Futura oraz nagranie płyty CD i koncert kolęd i pastorałek, w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
W między czasie zespół wystąpił na Festiwalu Chórów w Niepołomicach oraz zaśpiewał podczas Gminnego Przeglądu Chórów w Zielonkach. Fermaciani soliści występowali indywidualnie w konkursach i festiwalach piosenki oraz uświetnili wiele gminnych imprez i uroczystości.
Nie udałoby się to bez wsparcia firm i życzliwości wielu indywidualnych osób, w tym rodziców i rodzin naszych chórzystów. Wszystkim serdecznie dziękuje – mówi Anna Roj i dodaje: Rok 2017 był dla zespołu wyjątkowo pracowity. To czas dużych wydarzeń artystycznych z udziałem zespołu, ale także zmian organizacyjnych w zespole i powołania zarządu, który współpracował przy realizacji zadań zespołu. Wiele się wspólnie nauczyliśmy i mamy nadzieję, że zaowocuje to kolejnymi podobnymi wydarzeniami w przyszłości. Wspólnie z zarządem, do którego należą młodzi ludzie z zespołu, będziemy pracować nad rozwojem zespołu. Mamy wiele ciekawych pomysłów na koncerty, warsztaty i projekty z udziałem Fermaty. Trzymajcie kciuki, aby nowy rok był równie pomyślny jak ten miniony.
KB
Więcej zdjęć w ALBUMIE.

fermata

fermata2

 

Close Menu
Skip to content