Położenie gminy Zielonki blisko Krakowa, jak i również jej walory turystyczno – krajobrazowe i dziedzictwo kulturowe sprawiają, że stała się ona również etapem wędrowania pieszo i samochodem do miejsc kultu religijnego. Przez gminę Zielonki udają się zatem pielgrzymi do miejsc związanych z zakonem cystersów, świątyń św. Jakuba, wreszcie na ukochaną przez Polaków Jasną Górę. Poznajmy te szlaki.
Przez teren gminy Zielonki przebiega projektowany przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK samochodowy szlak turystyczny tzw. Szlak Cysterski. Łączy on obiekty cysterskie lub związane z cystersami. Przez Bibice „Na Czekaju” szlak łączy opactwo w Mogile z kościołem w Prandocinie. Założeniem oznakowania tego szlaku jest przybliżenie zakonu cystersów, ale również prowadzony on jest przez malownicze i interesujące obszary naszego regionu, stąd podróżujący nim pielgrzymi lub turyści mają możliwość zapoznać się również z gminą Zielonki. Projekt „Szlak cysterski w Polsce” prezentowany jest na stronie www.szlakcysterski.org.
Ostatni 12-kilometrowy etap Małopolskiej Drogi św. Jakuba prowadzi do Krakowa. Szlak oznakowany muszlą św. Jakuba i żółtą strzałką biegnie głównie gminnymi drogami asfaltowymi. Najbardziej malowniczy odcinek Drogi stanowi zejście wąwozem ze Zdziesławic do Książniczek oraz Droga z Książniczek przez Młodziejowski Las do Bosutowa. Do Krakowa droga prowadzi wzdłuż torów kolejowych i szlak wychodzi na ul. Powstańców przy Cmentarzu Batowickim. Szczegółowy przebieg Drogi przez Kraków na tablicy przy kościele św. Jana Chrzciciela (Kraków, ul. Dobrego pasterza 117).
Najważniejsze znaczenie w wytyczeniu głównych punktów Małopolskiej Drogi św. Jakuba miało rozmieszczenie kościołów św. Jakuba Starszego Apostoła. Przeprowadzone przez historyków badania wykazały, że w XVI w. na terenie ówczesnej diecezji krakowskiej znajdowało się 28 kościołów pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, z czego 18 na lewym brzegu Wisły. W szerokim pasie między Krakowem a Sandomierzem znajduje się 12 z tych świątyń. O szlaku poczytacie Państwo m. in. na www.malopolskadroga.swjakub.pl.
Z kolei droga wojewódzka 794 to trasa pielgrzymki krakowskiej na Jasną Górę, zaraz po wyjściu z Krakowa. Pielgrzymka ma swój pierwszy postój przy kościele parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach, skąd rusza dalej w kierunku Skały. Także i w drugą stronę pielgrzymi z centralnej Polski udają się do sanktuarium w Łagiewnikach.
Wynika z tego, że każdy kto uczestniczył w wędrówce tymi drogami odwiedził też gminę Zielonki, co tylko, jak mamy nadzieję, zachęci do jej ponownego odwiedzenia, i turystycznie, i wirtualnie na www.zielonki.pl.
IO