Skip to main content
Historia Współczesna

Sołtysi w gminie Zielonki

Drukuj

Strona w budowie

Zielonki

 

Władysław Orzechowski

Józef Sikora

Marian Trela (1991-1995) – urodził się w Zielonkach w 1935 r. Swoje życie zawodowe związał z Przedsiębiorstwem Robót Dźwigowych i Elektroenergetycznych w Krakowie. Funkcję sołtysa Zielonek pełnił w latach 1991–1995.
Zmarł 21 listopada 2023 r.

Bibice

Tadeusz Łysek

Magdalena Krawczyk

Anna Zabiegaj – urodziła się w Bibicach w 1945 r. Całe swoje życie związana była z miejscowością, w której się urodziła. Kultywowała tradycję ludową i obyczaje. – Zapamiętałem ją siedzącą na ławce w ogrodzie, słuchającą bibickich przyśpiewek. Z twarzą rozpromienioną i radosną – mówi Tadeusz Łysek, sołtys Bibic i radny gminy Zielonki. Zawsze chętna do współpracy, lokalna patriotka, umiłowała miejsce, w którym żyła. Opiekowała się Domem Ludowym, ale nade wszystko integrowała lokalną społeczność. Przez 23 lata była sołtysem Bibic – zaczynała jeszcze w 1988 r. Działała również w Kole Gospodyń Wiejskich w Bibicach, gdzie przez 35 lat była przewodniczącą. Zmarła 7 listopada 2023 r.

Wola Zachariaszowska

Artur Kwiecień

Lucyna Kwiecień (sołtys 1984-2015) – wieloletnia sołtys Woli Zachariaszowskiej, zaangażowana również w pracę na rzecz całej lokalnej społeczności gminy Zielonki – najpierw jako członek zarządu gminy, następnie gminna radna kilku kadencji. Lucyna Kwiecień funkcję sołtysa Woli Zachariaszowskiej sprawowała ponad 30 lat. Ponadto była członkiem Zarządu Gminy Zielonki w latach 1994–1998. Mandat radnej gminy Zielonki sprawowała przez trzy kadencje: w latach 1994–1998 pracując w Komisji Oświaty, Kultury, Służby Zdrowia i Sportu; w kadencji 2002–2006 była przewodniczącą Komisji Budżetowej, członkiem Komisji Infrastruktury Technicznej i Rozwoju Gospodarczego oraz członkiem Komisji Inwentaryzacyjnej; a w kadencji 2006–2010 członkiem Komisji Budżetowej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu.

– Sołtys Lucyna Kwiecień była osobą w pełni oddaną sprawom społecznym, konsekwentnie dążącą do celu. Wspierała wszystkie organizacje społeczne w naszej miejscowości: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Straż Pożarną i orkiestrę „Wola”. Zawsze dbała o miejscowość i mieszkańców – wspomina Piotr Calik, radny gminy Zielonki.

– Lucyna Kwiecień była miłą, wrażliwą, cierpliwą osobą; otwarta na potrzeby innych chętnie pomagała ludziom. Nastawiona na współpracę, dzięki jej zaangażowaniu w latach 2011–2013 w budynku sołeckim w Woli Zachariaszowskiej organizowane były spotkania wigilijne dla osób starszych i samotnych z terenu gminy Zielonki. W ciągu tych lat dała się poznać jako osoba niezwykła i życzliwa – wspomina Lucyna Zielińska z GOPS w Zielonkach.

– Z Lucyną Kwiecień miałem przyjemność współpracować ponad dwadzieścia lat z jej 32-letniej szerokiej społecznej działalności w Woli Zachariaszowskiej i na forum gminy, gdy przez 12 lat była radną. Z bardzo owocnej działalności wspomnę jej zaangażowanie w budowę szkoły w Woli Zachariaszowskiej, ale też w Zielonkach i Bibicach oraz w reformę gminnej ochrony zdrowia, kiedy w latach 1994–1998 była członkiem Zarządu Gminy Zielonki. W latach 2002–2010 jako radna gminy, uczestniczyła w podejmowaniu kluczowych decyzji finansowych w zakresie budowy wielu obiektów i realizacji dużych projektów wodno-kanalizacyjnych oraz rekreacyjno-sportowych. Pani Lucyno – bo tak się do niej często zwracałem – pozostaniesz w mojej dobrej pamięci – mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki. (Opracowała MKF)

-

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Close Menu
Skip to content