Skip to main content
Drukuj

koncert18Śpiewają, grają na instrumentach, uczestniczą w zajęciach plastycznych i ruchowych – tak dzieci i młodzież rozwijają swoje talenty podczas zajęć orgaznizowanych przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Zwieńczeniem ich całorocznej pracy był występ w Parku Wiejskim w Zielonkach 20 czerwca.

koncert2Jako pierwsza na scenie pojawiła się grupa Mini Fermata, która powstała we wrześniu 2019 r. Początkowo prowadzona była przez Marię Banasik, a od września 2020 przez Annę Roj. W tym roku szkolnym do grupy należało 16 dzieci w wieku od 4 lat. Zajęcia  Mini Fermaty obejmują naukę śpiewu oraz ćwiczenia umuzykalniające. Dzieci poznają nuty, instrumenty, grają na bum bum rurkach, dzwonkach oraz instrumentach perkusyjnych. W najtrudniejszym czasie pandemii próby odbywały się on-line. Zwieńczeniem pracy małych artystów była realizacja nagrania piosenki pt. „Czekolady ach”, który to utwór pochodzi z płyty 17.  Konkursu Wygraj Sukces (Sł. E. Buczyńska, muz. J. Piątkowski).
Nie zabrakło także występów grupy młodszej i średniej zespołu Fermata, którą prowadzi Anna Roj. Obie grupy pracowały dzielnie przez cały rok, koncert4w trudniejszych miesiącach dzieci spotykały się  on-line.  Na zakończenie pierwszego semestru  młodzi wokaliści nagrali piosenkę Gdy nie masz nic z „Krainy Lodu 2”, które jest dostępne na kanale YouTube zespołu Fermata. Spragnieni prób i występów przed publicznością chętnie wrócili do ćwiczeń w sali.
– Kochani rodzice, macie cudowne dzieci. Bardzo zdolne, ambitne i zaangażowane. Kibicujcie im i przyjeżdżajcie na koncerty, bo warto – mówiła Anna Roj, która kieruje zespołem Fermata od 14 lat.
Po wakacjach odbędą się przesłuchania do zespołu, a szczegółowe informacje ukażą się na stronie internetowej CKPIR.
Podczas niedzielnego koncertu wystąpili także uczniowie zajęć nauki gry na instrumentach oraz śpiewu, których instruktorami są: Magdalena Jarząbek, Anna Wołczańska i Sebastian Szydło. Zajęcia indywidualne w CKPiR cieszą się dużym zainteresowaniem dlatego – cześć uczniów wystąpiła już w piątek,  18 czerwca, prezentując swe umiejętności najbliższym, w siedzibie Centrum Kultury (CIS). Wystąpili wtedy uczniowie kształcący się pod okiem: Wojciecha Karwata, Jakuba Misińca oraz Anny Wołczańskiej.
koncert10Po występach muzycznych nastąpiły prezentacje taneczne. Małe baletnice tańczące się pod okiem Magdaleny Żbik zaprezentowały się w dwóch odsłonach: jako łabędzie i laleczki. W zajęciach baletowych organizowanych przez Centrum Kultury bierze udział 28 dzieci.
Pani Magdalena przygotowała także do występu młodych artystów z zespołu „Czerwone korale”. Zespół działa od 2019 roku, a zadebiutował na krakowskim Rynku Głównym podczas Targów Sztuki Ludowej. Wystąpili także podczas Święta Szlaku Orlich Gniazd czyli Juromanii w zeszłym roku w Korzkwi. Ich występ został profesjonalnie przygotowany, a to za sprawą Magdaleny Żbik, która była członkinią Zespołu Pieśni i Tańca „Krakus”. Małym artystom ludowym przygrywała Jurajska Kapela Folklorystyczna z kierownikiem grupy Janem Regulskim na czele. Zagrali onikoncert11 dla publiczności trzy utwory ludowe i przygrywali występującym artystom zespołu Folklove. Zespół został założony w 2016 roku kiedy to przez cały rok świętowane były obchody 850-lecia wsi Bibice. Zatańczyli m.in. kujawiaka, poloneza i krakowiaka, ale także zaśpiewali. Od 2 lat zespół Folklove ma zajęcia śpiewu, a do niedzielnego występu przygotował ich Sebastian Szydło. W ramach zajęć zespołu odbywają się regularne próby śpiewu, które od 2020 roku prowadzi Sebastian Szydło.
Przed nami czas wakacyjnego wypoczynku, a już we wrześniu znów zapraszamy na zajęcia organizowane przez CKPiR w Zielonkach.
KB

Fotografie przedstawiają występujące na scenie zespoły: Fermata, Czerowne Korale, Folklove, Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki.

koncert3koncert5koncert7koncert8koncert9koncert12koncert13koncert14koncert16koncert17koncert19

 

Close Menu
Skip to content