Skip to main content
Drukuj

Ponad 850 osób wzięło udział w jedenastym Rajdzie Rowerowym po gminie Zielonki zorganizowanym przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Start i meta, podobnie jak rok temu, miały miejsce na terenie Ludowego Klubu Sportowego Zieleńczanka.

Pierwsi uczestnicy wydarzenia pojawili się w biurze rajdu chwilę po 8.00, by się zarejestrować i odebrać pakiety startowe. W ich skład wchodziły: kolorowa koszulka, butelka z wodą, numer startowy, bloczek żywieniowy i los konkursowy. Przy stoisku firmy Elmar można było sprawdzić stan techniczny rowerów. Pracownicy weryfikowali  m.in. ciśnienie w oponach i naciąg linek hamulcowych.

Rajd rozpoczął się tuż po godzinie 10.30. Jego uczestnicy startowali w mniejszych grupach, w odstępach kilkuminutowych. Rowerzyści mieli do wyboru jedną z dwóch tras – krótszą 14-km oraz dłuższą, a zarazem bardziej wymagającą 30-km. Krótszą trasę wybrało ponad 600 osób. – Wybrałam trasę krótszą – mówi Oliwia z Krakowa. — Co prawda to mój trzeci rajd, ale nie czułam się jeszcze na siłach, aby pokonać tę dłuższą. Może za rok spróbuję drugiej trasy – dodaje.

30-km trasę wybrało około ponad 200 osób. Choć była ona bardziej malownicza, biegła m.in. koło zamku w Korzkwi i zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej, to jednak była zdecydowanie trudniejsza. Miała liczne podjazdy pod wzniesienia oraz więcej szutrowych nawierzchni. W tym roku dodatkowym utrudnieniem były warunki atmosferyczne. – Padało, ale trasa była przygotowana – mówi Monika, mieszkanka gminy Zielonki. – Dziury pozatykane, trasa dobrze oznakowana. Trzeba jednak czasem było uważać na duże kałuże. Jeśli chodzi o samochody, które można było spotkać na trasie, to dodam, że miejsca kolizyjne były dobrze zabezpieczone przez policję i straż pożarną. Nie było więc z tym żadnych problemów – kontynuowała. O bezpieczny przebieg rajdu, poza policją i strażakami z OSP, dbały również służby medyczne.

Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal, który był wręczany przez harcerzy z 1. Szczepu „Zielonego” im. Tadeusza Kościuszki. To kolejny raz, gdy organizatorzy rajdu mogli liczyć na ich wsparcie.

O tym, że rower to nie tylko jazda rekreacyjna przypomniał akrobata z akademii Trial-Show. Nie zabrakło efektowej jazdy, skoków wzwyż, czy przeskoków nad ludźmi. To wszystko robiło ogromne wrażenie na uczestnikach rajdu.

Losowanie nagród, spośród wszystkich numerów startowych, to zawsze długo oczekiwany moment dla uczestników rajdu. Szczęśliwców wyłaniali wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko i wicedyrektorka CKPiR w Zielonkach Katarzyna Żak. Wśród nagród były m.in. vouchery, książki oraz miody, których sponsorami były firmy: Uptown fitness & gym; Zielonki Ferment Piekarnia; Vertigo Design; Ogród Niemczewskich — Centrum Ogrodnicze; Helen Doron Bibice — Angielski dla Dzieci i Młodzieży; TU-TAJ THAI RESTO; ekoMix-Max Herbaty Zioła Przyprawy; Lodowa Chatka; Training4you Ems4you; Pasieka „Pod lasem” Jacka Sobarni.

Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach dziękuje wszystkim jednostkom OSP z terenu gminy Zielonki wraz z Zarządem Gminnym komendantem Janem Palimąką i prezesem Krystianem Augustynem na czele; policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu Policji w Zielonkach za zabezpieczanie trasy rajdu; Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Zielonkach; Kołu Gospodyń Wiejskich „Wolanie” z Woli Zachariaszowskiej za obsługę cateringową na rajdzie i serwowanie bogatego, różnorodnego i przepysznego menu oraz harcerzom ze Szczepu Zielonego ZHP za pomoc przy wydawaniu pakietów startowych i dekorację medalami. Dziękujemy również Ludowemu Klubowi Sportowemu Zieleńczanka za udostępnienie obiektu na rajd oraz OSP Trojanowice za pożyczenie i rozstawienie namiotu.

KB, MS

Galeria zdjęć: cz1cz2cz3.

Close Menu
Skip to content