Skip to main content
Drukuj

MP_trial

Dla Piotra Surgi i jego roweru niestraszne są wyłomy skalne, wystające korzenie i urwiska, a wręcz poszukuje takich miejsc, by z zapamiętaniem oddawać się treningom trialu rowerowego. Stworzył nawet na swojej działce w Bibicach specjalny tor przeszkód i nie może się doczekać, kiedy w gminie Zielonki powstanie tor BMX, gdzie z kolei mógłby uprawiać drugi ulubiony sport, wyścigi BMX. Intensywne treningi dają rezultaty – 18-latek odnosi sukcesy i coraz wyżej stawia sobie poprzeczkę. Ostatnim osiągnięciem Piotra jest zdobycie tytułu Mistrza Polski w kategorii juniorów w tegorocznych Kolarskich Mistrzostwach Polski w trialu rowerowym, które odbyły się 18 września w kamieniołomie w Tarnawie Dolnej. 

 

 

 

 

   

W kategorii juniorów startowało pięcioro zawodników, ale tylko troje z nich zdołało ukończyć zawody. Jeden z uczestników złamał rower. Należało pokonać trzy okrążenia trasy, na której ustawiono pięć długich odcinków specjalnych pełnych głazów i progów skalnych w czasie 2,5 minuty. Trial rowerowy to jeden z najbardziej widowiskowych, ale zarazem niebezpiecznych sportów kolarskich. Jedno poślizgnięcie może się skończyć poważną kontuzją bądź zniszczeniem sprzętu, dlatego tak ważne są tu ćwiczenia. – Obecnie trenuję samodzielnie, ale miałem na początku dobrego trenera – Rafała Korzeniowskiego, który nauczył mnie między innymi jak bezpiecznie się przewracać. W rozwijaniu umiejętności pomagają mi rodzice, jeżdżą ze mną na zawody, obserwują innych rowerzystów i udzielają mi porad – opowiada Piotr. Trenuje najczęściej na Plantach Mistrzejowickich, w kamieniołomie w Tarnawie Dolnej lub na swojej działce w Bibicach, gdzie ułożył sobie tor przeszkód.

Z kolei najnowszym sukcesem Piotra Surgi w wyścigach BMX jest zdobycie wraz z Wojciechem Sobczykiem, Dawidem Pietrzakiem, Marcinem Nowakowskim i Sonią Klich drużynowego Wicemistrzostwa Polski. Mistrzostwa Polski w olimpijskiej konkurencji wyścigów BMX miały miejsce minionej niedzieli, 25 września w Dzierżoniowie. – Chciałbym, żeby w gminie Zielonki powstał tor BMX – mówi Piotr.
Młody zawodnik ma zamiar stale rozwijać umiejętności, by móc wygrywać w kolejnych zawodach. Dotąd startował w kategorii juniorów, ale w przyszłym roku stanie w szranki już z dorosłymi zawodnikami podczas Pucharów Świata w trialu rowerowym. W tym roku Piotr pierwszy raz brał w nich udział i miał okazję się przekonać, że startują tam świetni zawodnicy, dlatego już planuje obóz szkoleniowy we Francji, chce się uczyć od najlepszych. – Mam zamiar przyłożyć się jeszcze bardziej i osiągać sukcesy – deklaruje.
Gratulujemy determinacji i trzymamy kciuki!
AM

trail2
trial
MP_trial

text-align: justify;

Skip to content