Skip to main content
Drukuj

Igodka_plakat-RGB720x1024

 

W niedzielę 3 lipca warto wybrać się do Biskupic, gdzie na boisku sportowym o godzinie 13:30 rozpocznie się I Festiwal Godki Krakowskiej. Prezentowane będą bajania i przyśpiewki wykonawców z kilkunastu małopolskich gmin. Naszą gminę reprezentować będzie Władysław Kućmierczyk z Zielonek oraz Celina i Andrzej Gajewscy z Anną Baran z Grębynic.

 

W Biskupicach każdy z uczestników przeglądu opowie w języku gwarowym swojego regionu krótką legendę, wspomnienie, czy zaśpiewa przyśpiewkę. Władysław Kućmierczyk, reprezentujący Zielonki, przedstawi wspomnienia drużby sprzed pół wieku w krótkim programie pod tytułem: „Kulisy wesela sprzed lat”. Z kolei Celina i Andrzej Gajewscy wraz z Anną Baran, przedstawiciele Koła Miłośników Kultury Grębynic, będą przekomarzać się gwarą w repertuarze słowno-wokalnym „Z życia wsi Grębynice”.

I Festiwal Godki Krakowskiej jest organizowany dla podtrzymania i przypomnienia cennego dziedzictwa, jakim jest gwara lokalna. Jego celem jest przypomnienie dawnej mowy krakowskiej, pokazanie piękna naszego rdzennego języka i zaklętej w nim historii regionu. Toteż zaproszono gawędziarzy i śpiewaków z powiatu krakowskiego, olkuskiego, proszowickiego, chrzanowskiego, miechowskiego, wielickiego, bocheńskiego i wadowickiego oraz miasta Krakowa.

– Gwara (z poszczególnych regionów) różni się jak strój krakowski, ale Krakowiacy rozpoznają się po ogólnym jej kształcie – mówił dialektolog dr hab. Kazimierz Sikora w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego”.  – Tego rodzaju konkursy jak Festiwal Godki Krakowskiej organizowany w Gminie Iwanowice są niejako papierkiem lakmusowym ożywienia w kulturze regionalnej. (…) Gwara, zwłaszcza jako tworzywo tekstów artystycznych wraca do łask na Kociewiu, Kurpiach, na Podhalu, Żywiecczyźnie, Górnym Śląsku – czemu nie pod Krakowem…? – zakończył językoznawca.

Organizatorem Festiwalu Godki Krakowskiej jest gmina Iwanowice wraz z „Dziennikiem Polskim”, patronat medialny sprawuje TVP Kraków. Podczas przeglądu odbędzie się konkurs na logo i hasło festiwalu. Dodatkową atrakcją będzie występ kabaretu „Truteń”, prezentacja tradycyjnego rzemiosła oraz wesołe miasteczko.

Szczególnie zachęcamy do oklaskiwania naszego przedstawicielstwa.

AM

Igodka_plakat-RGB720x1024

font-family: arial,helvetica,sans-serif;span style=

Skip to content