Skip to main content
Drukuj

bieg16 marca 2022 r. stu uczestników na trasie 10. w Polsce, a 7. w Bibicach Biegu Tropem Wilczym oddało hołd Żołnierzom Wyklętym. Na dłuższym dystansie 5000 m najlepsi byli: wśród pań Katarzyna Zajączkowska-Orłowska (I m.),  Katarzyna Obirek (II m.), Monika Rogóż (III m.); wśród panów Michał Suchan (I m.), Kuba Furmański (II m.), Paweł Orłowski (III m.). Drugi dystans – 1963 m – który upamiętnia datę śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek najszybciej pokonały Patrycja Dragow (I m.), Helena Chwesiuk (II m.), Anna Kapusta (III m.), a wśród panów Jarosław Kamiński (I m.), Maciej Tront (II m.), Fabian Biesaga (III m.).

Na bieg zapisał się komplet uczestników, 100 osób, pakiety startowe składały się m.in. z koszulek z wizerunkami Wyklętych-Niezłomnych. Biegacze ponieśli też biało-czerwone flagi, pamiętała o tym drużyna pomysłodawcy biegania ku pamięci niezłomnych w naszej gminie Piotra Pątko.
Uczestników powitał sołtys Bibic i radny gminy Tadeusz Łysek, a w imieniu organizatora – Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach – dyrektor Marek Płachta, który odczytał list od Prezydenta RP i następnie poprowadził rozgrzewkę. „Wyklęci-Niezłomni stali się ikonami kultury masowej, a szczególnym szacunkiem obdarza ich młode pokolenie, które dorastało już po upadku komunizmu. Hołd dla nich płynie ze szczerego podziwu i szacunku, a w obliczu rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę ich bohaterska i tragiczna historia jeszcze mocniej przemawia do nas, współczesnych.” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda. Od kilku lat w biegu startowała reprezentacja szkoły w Woli Zachariaszowskiej, tym razem uczniowie z tej szkoły też stawili się na starcie. Zachęcaliśmy podczas poprzednich biegów inne szkoły, by poszły za tym przykładem – i tak w tym roku wystartowały reprezentacje szkół z Bibic i Przybysławic. Wysoko w rywalizacji uplasowała się reprezentacja LKS Zieleńczanka z Zielonek. Ale w biegu uczestniczą i najmłodsi. – Jestem zadowolony, że przebiegłem, żeby upamiętnić żołnierzy wyklętych, którzy w ukryciu walczyli o wolną Polskę z siłami komunistycznymi – relacjonował Janek, pierwszoklasista ze szkoły w Zielonkach –  Do pójścia w swoje ślady zachęca rówieśników. Najmłodszym, nawet kilkulatkom, dzielnie towarzyszyli rodzice.
Na mecie każdy z zapisanych zawodników otrzymywał pamiątkowy medal z rąk harcerzy, ale i sołtysa Bibic. Nagrodą dla zwycięzców były dyplomy i pamiątkowe statuetki, które wręczali dyrektor Marek Płachta, sołtys i radny gminy Tadeusz Łysek oraz radna gminy Agata Radosz-Kwasek. Specjalnym dyplomem uhonorowano seniora – Marka Pacewicza, stałego uczestnika biegu w Bibicach.
Bieg Tropem Wilczym, odbywający się w całym kraju, to inicjatywa Fundacji Wolność i Demokracja; w Bibicach bieg organizuje Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Organizację wsparli: Ochotnicza Straż Pożarna z Bibic, Komisariat Policji w Zielonkach, harcerze ze Szczepu Zielonego. KS Bibiczanka udostępniło obiekt, a KGW „Przyjaciele Brzozówki” zapewniło pyszny żurek, którym wzmacniały zmarzniętych biegaczy sołtys Elżbieta Cich i przewodnicząca koła Magdalena Krztoń. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji serdecznie dziękujemy.
IO

Więcej zdjęć: galeria

 

bieg8
bieg2
bieg3
bieg4
bieg5
bieg6
bieg7
Close Menu
Skip to content