Skip to main content
Drukuj

DSC04436Tej jesieni, od 25 września do 13 listopada, zieloneccy seniorzy uczestniczyli w zajęciach artystycznych. Fundacja ARTica, dzięki dotacji Województwa Małopolskiego oraz Gminy Zielonki, stworzyła po raz pierwszy dla seniorów cykl zajęć w ramach Akademii Sztuk Trzeciego Wieku. Nowe dziecko – jak mówiła o projekcie jego pomysłodawczyni Ligia Jaszczewska, prezes fundacji – narodziło się w Zielonkach.

Co wtorek czekały na seniorki – bo artystycznie rozwijać się chciały głównie panie – zajęcia z różnych dziedzin sztuki, prowadzone przez artystów. A co studentkom zostało w indeksach? Zaczęło się 25 września od relaksującego jazzu. W świat swingu granego na saksofonie, perkusji i klawiszach wprowadzili uczestników Bartosz Bętkowski, Jarema Pogwizd i Michał Peiker, jazzmani związani nie tylko z krakowskimi scenami.
2 października Piotr Kłapyta w góralskim stroju przeniósł panie w świat tradycji pasterzy karpackich i ich instrumentów muzycznych. Słuchaczki poznały techniki gry i zwyczaje związane z wyrobem dud, piszczałek postnych i fłojer, w które również próbowały dąć.
Twórczość Jacksona Pollocka, która była tematem zajęć 9 października, czyli dripping, action painting i ekspresjonizm abstrakcyjny, przybliżyła uczestnikom Ligia Jaszczewska. Stworzono kolorowe obrazy na bazie plam, które szczególnie atrakcyjnie w swej różnorodności wyglądały zestawione ze sobą.  
Cykl zajęć w siedzibie Centrum Aktywnego Seniora przerwała sesja wyjazdowa – 16 października cała grupa udała się na niestandardowe zwiedzanie Krakowa czyli spacer Szlakiem Krakowskiego Street Artu. O muralach i sztuce w przestrzeni publicznej opowiedział aktywny artysta, współtworzący przestrzeń miejską, Artur Wabik.
23 października odbyły się warsztaty wokalne oparte na muzyce gospel pozwalające wydobyć z siebie najgłębsze emocje i oddać się radości śpiewania. Zajęcia prowadziła dyrygentka Lea Kjeldsen – Dunka mieszkająca w Polsce, kierująca Krakow Gospel Choir oraz zespołem Grodzka Gospel.
„Hinduskie Bharatanatyam” 30 października to podróż na wschód, do Indii, gdzie poznać można było egzotyczne stroje, zwyczaje i taniec. Prowadząca Anita Singh opowiedziała również o życiu we współczesnych Indiach. Wykonała tradycyjny taniec w rytm dzwonków, przypiętych na kostkach podkreślających ruch stóp, a jedną z uczestniczek przebrano w tradycyjne sari.
6 listopada Ligia Jaszczewska opowiedziała uczestnikom o kulturze dalekiego Tybetu. Słuchając tybetańskiej mantry, seniorzy sypali kolorową mandalę.
13 listopada podczas wielkiego finału w sali edukacyjnej hali sportowej w Zielonkach uczestnicy obejrzeli reportaż filmowy z wszystkich aktywności. Ostatnie warsztaty były niespodzianką, seniorki wraz przedstawicielami najmłodszego pokolenia poznały techniki graffiti – liternictwo, tworzenie szablonów. I choć trochę obawiały się robienia bohomazów – z radością odbijały farbą w sprayu swoje szablony na ścianie. Świeżo upieczone writerki wraz z prowadzącym Wojciechem Wiśniewskim, autorem m.in. muralu w Parku Wiejskim w Zielonkach, wykonały na pamiątkę malowidło ze skrótem AS3W czyli Akademii Sztuk Trzeciego Wieku. Dość powiedzieć, że z farbą w sprayu i towarzyszącym jej zacięciem artystycznym, jest im do twarzy. Jako że warsztaty graffiti wieńczyły cykl akademicki Ligia Jaszczewska rozdała paniom dyplomy za udział. Relacje filmowe, zdjęcia, opisy dostępne są na dedykowanej akademii stronie www.as3w.artica.org.pl.
Zadanie było realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i gminy Zielonki.
Red. IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC04281
DSC04282
DSC04334
DSC04380
DSC04431
DSC04449
DSC04440
Skip to content