Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

2014 V FPP KRAKÓW AK FOTO ADAM STAWIARSKI 94

 

Zespół Fermata zdobywa kolejne konkursowe laury. Koncertowo wypadł podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który się odbył w auli kościoła pw.  Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie, zdobywając pierwsze miejsce.

7 listopada chór pod opieką Anny Roj wziął udział w XII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Konkurs pod hasłem „Nasze dziedzictwo – Polska” zorganizowany został z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej. Współorganizatorami byli: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Małopolski Kurator Oświaty, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie oraz MDK im. Janusza Korczaka. Przegląd organizowany był pod Patronatem  Honorowym Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza oraz  Piotra Boronia. Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników wybrało reprezentację do Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, w tym gronie znalazł się i chór Fermata z Zielonek.
Następnego dnia podczas prezentacji festiwalowej jury prosiło o wykonanie 2 spośród 5 przygotowanych pieśni patriotycznych. Pierwszym utworem  wykonanym a capella przez chór z Zielonek była pieśń „Piękna nasza Polska cała”. Jako drugi zabrzmiał skomponowany przez Lecha Makowieckiego, w aranżacji Anny Roj utwór „Ostatni list – Katyń 1940”. W rolę polskiego oficera, żegnającego się z najbliższymi tuż przed wyrokiem w Katyniu, wcielił się Norbert Kociarz. Młody  wokalista Fermaty znakomicie zinterpretował wzruszający tekst pieśni. Towarzyszyli mu instrumentaliści: na wiolonczeli Joanna Kurdziel, na gitarze Mateusz Kućmierczyk i  na pianinie Karolina Janur oraz chór. Jury przyznało Fermacie I miejsce Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie.
Nie był to w tym okresie jedyny występ chóru z repertuarem patriotycznym. Formacja wystąpiła podczas Wieczornicy Patriotycznej w Woli Zachariaszowskiej 11 listopada. Ponadto zespół z Zielonek 16 listopada wziął udział w koncercie pt. „Piękna Nasza Polska Cała” w kościele pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie z inicjatywy Anny Piwowar, dyrygentki parafialnego chóru „Pastores”, który również wziął udział w tym uroczystym koncercie. Zabrzmiały takie pieśni jak: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „O mój Rozmarynie”, „Ojczysty dom” czy „Gaude Mater Polonia”.  
Mamy nadzieję, że po pięknych patriotycznych występach publiczność oczekuje na  kolejne chwile miłe dla ucha. Już teraz chór Fermata zaprasza na koncerty kolęd i pastorałek, które odbędą się w grudniu i styczniu!
AR

 

fot. Adam Stawiarski

Skip to content