Skip to main content

DSC09359W niedzielę w samo południe z mieszkańcami Krakowa i turystami kolędowali artyści z gminy Zielonki: Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek i solistki zespołu Fermata, Herody z Zielonek, grupa „Przyjaciele”, Orkiestra Dęta „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, Trzej Królowie z Gwiazdą z Trojanowic, chór Psallite Deo z Bibic oraz Orkiestra Korzkiew. Goście Targów Bożonarodzeniowych w Dzień Gminy Zielonki odwiedzili również stoisko promocyjne gminy. Prezentacje przygotowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Gminę Zielonki reprezentowaną przez wójta Bogusława Króla powitał prezes firmy ARTiM, organizującej Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym w Krakowie, Dariusz Michalak. W prezencie ofiarował wójtowi szopkę zrobioną przez najmłodszą uczestniczkę tegorocznego konkursu szopek 6-letnią Wandę Corę. Podczas występów można ją było podziwiać obok pięknej szopki wykonanej przez sołtysa Korzkwi Janusza Macałę-Wrześniowskiego, która zdobiła stoisko promocyjne gminy, przyciągając uwagę odwiedzających. Do Dariusza Michalaka powędrowały natomiast pamiątki z gminy Zielonki – kalendarz na Nowy Rok ze zdjęciami gminy i kompas, dzięki któremu pan prezes łatwiej znajdzie drogę do gminy Zielonki. Wójt B. Król krakowianom i gościom złożył najlepsze życzenia świąteczne i na każdy z 365 dni Nowego Roku.
Występy energicznym krakowiakiem rozpoczęła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek, którą kieruje kapelmistrz Wojciech Karwat. Orkiestra ma w swoim repertuarze znane i lubiane melodie świąteczne jak „Last Christmas” czy „White Christmas” i zagrała je dla publiczności. Tym razem towarzyszyły jej solistki z zespołu Fermata: Maja Sum, Ola Majka i Ola Zębala wykonujące kolędy i piosenki świąteczne.
Po dyrygowaniu orkiestrą Wojciech Karwat wprowadził na scenę Herody z Zielonek, grupę kolędniczą, której przewodzi i akompaniuje, używając tradycyjnego instrumentu – heligonki. Występ na Rynku w Krakowie jest dla gminy Zielonki okazją do szerokiej promocji tego zwyczaju kolędniczego charakterystycznego dla okolic Krakowa. Przedstawienie wydarzeń na dworze króla Heroda po narodzeniu Dzieciątka Jezus kończy okolędowanie osób z widowni – przynoszące szczęście w Nowym Roku. – Jak ktoś wygra szóstkę w totka to niech się podzieli z Herodami z Zielonek – mówił Wojciech Karwat. Grupa ośpiewała m.in. pana Marka, który występy z gminy Zielonki oglądał w górniczym stroju jak na 4 grudnia, Barbórkę, przystało.
Grupa „Przyjaciele” to liczna, kilkudziesięcioosobowa grupa, nie tylko kolędnicza. Sąsiedzi z kilku miejscowości występują razem z wielu okazji, dbając o przebrania, rekwizyty, ale i dając dowód talentu muzycznego, nic dziwnego, że ich harce urozmaiciły prezentację gminy Zielonki w Krakowie. W pastorałkach opowiedzieli wydarzenia z Betlejem. W grupie pojawia się Święta Rodzina, Aniołki, Diabełki, Pasterze, Królowie, Żyd, Kozy, cały arsenał postaci. Kołysanką zachwyciła m.in. Marta Żylska, sołtys Garliczki, w roli Maryi.
Dyrektor CKPiR Marek Płachta i Katarzyna Żak, prowadząca koncert, przeprowadzili konkurs z nagrodami. Z pytaniami zadawanymi przez panią Katarzynę o gminę Zielonki, jej liczbę ludności, liczbę sołectw uczestnicy nie mieli problemu. Wiedzieli też, że Stanisław Wyspiański jest patronem roku 2017 w gminie Zielonki. Nagrodami były plecaki zawierające album, kalendarz ze zdjęciami z gminy oraz szereg upominków z logo gminy oraz zaproszenia na dwa przedstawienia Filharmonii Futura: „Alicja w krainie muzycznej magii”, gdzie występują solistki zieloneckiej Fermaty, i „Upiór w operetce”.
Orkiestra „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, działająca przy jednostce OSP w tej miejscowości, dyrygowana przez Lecha Wnuka, dała popis różnorodnego repertuaru. Zapraszała też na swój koncert karnawałowy w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej, który odbędzie się 5 lutego. Muzyki w Woli nie zabraknie, na 6 stycznia z kolei planowany jest też występ grupy „Przyjaciele” z jasełkami.
Trzej Królowie z Gwiazdą z Trojanowic to pięcioro uczniów szkół średnich zamieszkałych w Trojanowicach występujących pod artystyczną opieką Władysława Pietrzyka, który również akompaniuje im na akordeonie. W grupie, prócz trzech monarchów z darami dla Dzieciątka, występują Anioł i Pasterz. Ucieszyli słuchaczy tradycyjnymi pastorałkami.
Chór Psallite Deo z Bibic kierowany, przez Martę Krawczyk, wykonał pieśni ze swojego repertuaru jak również piosenki ludowe i patriotyczne, a na koniec kolędy. Zwieńczeniem koncertu był występ Orkiestry Korzkiew kierowanej przez Michała Kwiatkowskiego, orkiestry o najstarszych korzeniach w gminie Zielonki – założonej w 1914 roku przez Edwarda Maja, kompozytora muzyki marszowej.
Występom na scenie towarzyszyło stoisko promocyjne gminy, na którym można było otrzymać wydawnictwa o gminie Zielonki, m.in. mapy, przewodniki rowerowe i książki, by odwiedzać gminę Zielonki jak najczęściej; odblaski, by być bezpiecznym po zmroku; długopisy, breloki i smycze. Specjalnie na ten dzień przygotowaliśmy zupełnie nowa ulotkę o gminie i upominek w postaci zakładki do książek z widoczkiem na kościół w Korzkwi. Atrakcje gminy można było również podejrzeć dzięki filmowi prezentowanemu na telebimie. Koło Przyjaciół Brzozówki oferowało stroiki świąteczne, bombki i aniołki.
IO

DSC09314
DSC09357
DSC09404
DSC09406
DSC09448
DSC09532
DSC09616
DSC09662
DSC09677
DSC09698
DSC09729
Close Menu
Skip to content