22 czerwca podczas wspólnego spotkania wnioskodawców, przedstawiciela programu Dom Kultury+ Katarzyny Paradeckiej, dyrektora Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marka Płachty oraz koordynatorki projektu z ramienia CKPiR Marty Lasoń wyłoniono pięć wniosków, które zostaną zrealizowane w ramach projektu „Poznajmy się – razem możemy więcej”. Cała procedura została opisana w protokole. W ramach projektu zgłoszono dziewięć oddolnych inicjatyw. Kwota przeznaczona na dofinansowanie wszystkich projektów wynosi 23 100 zł, natomiast kwota o jaką ubiegali się wszyscy wnioskodawcy wyniosła 53 110 zł. Do dofinansowania zakwalifikowało się pięć pierwszych wniosków z najwyższą punktacją.
Najwięcej punktów (70) zdobył Jan Bobka z propozycją „Tajemniczej mgławicy na planecie Taru” czyli musicalu dla dzieci i młodzieży. Będzie to spektakl dla dzieci na podstawie autorskiego scenariusza aktorki i wokalistki Agnieszki Pudło, którego fabuła promuje porzucenie bezczynności na rzecz aktywnego i kreatywnego stylu życia. Oprócz wartości merytorycznej i wychowawczej sam proces tworzenia musicalu odpowiada na potrzeby młodych mieszkańców gminy Zielonki, aktywizuje ich do działania i rozwija przedsiębiorczość, kooperację i społeczną postawę. Uczestnicy zajęć teatralnych zapoznają się nie tylko z tajnikami sztuki teatralnej, ale również kompleksowo przygotują wraz z kompetentnym zespołem artystycznym profesjonalne przedstawienie. Dzięki temu powstanie nowa grupa teatralna.
Drugi pomysł – Klary Osady – zdobył 67 punktów. Projekt „Mamy uMOCowanie w kulturze” to cykl wspierających warsztatów dla rodziców małych dzieci i kobiet w ciąży. Projekt zakłada sześć spotkań, podczas których będą omawiane poszczególne etapy rodzicielstwa oraz realizowane artystyczne projekty związane z danym zagadnieniem. Każde ze spotkań będzie się składać z krótkiej części teoretycznej wprowadzającej temat przewodni, a później z części artystycznej i integracyjnej, która da przestrzeń na swobodną rozmowę i wymianę doświadczeń.
Kolejny projekt „Zawiąż się na przyjaźń” zgłosiły Emilia i Elżbieta Gołąb. Celem projektu jest integracja, zawiązanie przyjaźni i nowych znajomości. W ramach projektu w Batowicach, odbędą się dwudniowe spotkania, podczas których będzie można wspólnie wykonać np. łapacze snów metodą makramy, a także dowiedzieć się czym są zdrowe przekąski i jak je przyrządzić.
„Dotyk natury” to projekt przygotowany przez Beatę Godynię-Kapałkę. W ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczno-ekologiczne w Bibicach, Węgrzcach, Korzkwi i Zielonkach. Każde wydarzenie rozpoczynać się będzie od przedstawienia historii oraz tradycji danego miejsca: zamku w Korzkwi, fortów Twierdzy Kraków czy tradycji związanych z pucherokami. Warsztatom będą towarzyszyło aktywne spędzanie czasu na łonie natury i odkrywanie ciekawych miejsc tuż obok nas.
Ostatni, piąty, wniosek przygotowała Jolanta Mielnicka. „Ceramiczny ogród” to warsztaty ceramiczne przygotowane dla młodzieży i rodziców. Uczestnicy otrzymają potrzebne materiały, będą mogli korzystać ze wskazówek i pomocy instruktora podczas lepienia z gliny. Później ich prace zostaną wysuszone, wypalone i poszkliwione przez instruktora w pracowni.
– Dziękujemy wszystkim wnioskodawcom za udział w naborze do naszego programu. Zaglądajcie na naszą stronę internetową oraz profil facebookowy, gdzie na bieżąco będziemy pisać o projektach, które będą realizowane dla mieszkańców naszej gminy – podsumowała Marta Lasoń, koordynatorka projektu „Poznajmy się – razem możemy więcej – projekt CKPiR w Zielonkach”.
KB
Fotografie przedstawiają spotkanie dotyczące rozstrzygnięcia naboru do projektu. Poniżej logotypy i informacja o tym, że projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021”.