W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, Rynek w Bibicach tętnił życiem, śmiechem i kolorami. To wszystko za sprawą Pucheroków – wyjątkowej tradycji, która od pokoleń cieszy mieszkańców gminy Zielonki. Tego dnia odbył się Gminny Przegląd Pucheroków – wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy i przypomina, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych zwyczajów.
Pucheroki to charakterystyczny zwyczaj wielkanocny. Polega na tym, że przebrani chłopcy, ale i dziewczynki – z kolorowymi czapkami na głowach i futerkami wywróconymi na lewą stronę – chodzą od domu do domu, wygłaszając zabawne oracje. W zamian za życzenia i żarty mieszkańcy obdarowują ich jajkami, słodyczami, a czasem drobnymi datkami wrzucanymi do koszyczków.
Uroczystości rozpoczęły się tuż po południu od występu zespołu Bibiczanie z akompaniamentem Małgorzaty Plewniak. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta oraz przewodniczący Rady Gminy Zielonki, a zarazem sołtys Bibic – Tadeusz Łysek. — Dziękuję Wam, że kontynuujecie tę wyjątkową, jedyną w Polsce tradycję i przekazujecie ją dalej — podkreślał z dumą ze sceny.
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy małych Pucheroków – a było ich w tym roku naprawdę wielu! Oracje pucheroków zaprezentowały dzieci z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach oraz Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach, a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach, Szkoły Podstawowej w Bibicach i Szkoły Podstawowej w Zielonkach. Na scenie wystąpiła również grupa pod opieką Józefa Plewniaka, Chór „Nutki Wyspiańskiego” oraz indywidualni uczestnicy. Dodatkową atrakcją było specjalne przedstawienie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bibicach, inspirowane właśnie postaciami Pucheroków.
W przerwach między występami nie zabrakło również muzyki ludowej w wykonaniu zespołu Bibiczanie, który przybliżał publiczności lokalny folklor i historię Bibic.
W trakcie wydarzenia odbywał się również kiermasz wielkanocny, na którym można było kupić rękodzieło, ozdoby świąteczne i domowe wypieki. Nie zabrakło kolorowych pisanek, palm, a także smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń.
Gminny Przegląd Pucheroków pokazał, że ten lokalny zwyczaj wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież z zaangażowaniem wcielają się w role pucheroków, a mieszkańcy z sympatią przyjmują ich występy. To dobra okazja do wspólnego świętowania i przypomnienia sobie tradycji, które mimo upływu lat nie tracą na znaczeniu.
Zdjęcia ilustrujące występy Pucheroków w Bibicach.
TN