Skip to main content
Print Friendly, PDF & Email

 

IMG_2531kapela

Park wiejski w Zielonkach po raz drugi gościł artystów i widzów biorących udział w plenerowej imprezie – tym razem dopisała pogoda i nad Powiatowym Festiwalem Zespołów Ludowych „Pawie Pióra” zaświeciło słońce. Gmina Zielonki oraz powiat krakowski patronujące festiwalowi w osobach wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, który przywitał zebranych, i starosty Józefa Krzyworzeki to oczywiście region folkloru podkrakowskiego, ale dzięki zespołom działającym w powiecie oraz poza nim pokazano folklor z innych regionów Polski i spoza kraju.

 

Tancerze byli w różnym wieku, każdy występ wnosił coś nowego. Rozpoczął zespół taneczny z Czulic (gmina Kocmyrzów – Luborzyca) działający przy Centrum Kultury i Promocji od 2008 r. Nazwa festiwalu nawiązuje do jednego z ważniejszych elementów stroju krakowskiego. Nie mogło więc zabraknąć zespołu „Pawie Pióra” z Michałowic działającego pod opieką Katarzyny Piwowar. Zatańczyli młodzi ludzie – uczniowie szkół, ale sama formacja ma już długa tradycję. Już w 1959 roku rozpoczął działalność Zespół Pieśni i Tańca – od 1968 roku noszący nazwę „Pawie Pióra”.
Zespół „Raciborsko” powstał w roku 1993 na okoliczność dożynek. Patronat nad zespołem objął Miejski Dom Kultury w Wieliczce. Grupę prowadzi Monika Gólska. Prezentują tańce i przyśpiewki regionu krakowskiego, łowickiego, ale także rzeszowskiego, śląskiego i sądeckiego oraz tańce narodowe, każde w oryginalnych strojach. Grupa dwukrotnie była na wyjeździe do Saint-Andre-lez-Lille – partnerskiego miasta Wieliczki we Francji oraz do Bergkamen w Niemczech.
Po tych trzech zespołach scenę opanowali tancerze z gminy Zielonki. Rozpoczęła starsza młodzież – Bibiczanie. Tańczą ze sobą od ponad roku, kiedy opiekun Anna Herezy przygotowywała ich do występu w widowisku plenerowym „Wesele Bibickie”. Poznano się na ich talencie i ćwiczą z sobą do dziś. W parku wystąpili w strojach lubelskich. Rodzime zwyczaje ukazali młodzi, a nawet jeszcze mali Zieleńczanie, za to pełni zapału i wspaniale prezentujący stroje i tańce krakowskie. Tenże zespół również prowadzi Anna Herezy.
Reprezentacyjną grupą gminy Ostrów z powiatu ropczycko – sędziszowskiego jest ludowy zespół pieśni i tańca WRZOS założony w listopadzie 2003 r. – Występuje u nas młodzież z pięciu wsi, a zaprezentowaliśmy dziś tańce rzeszowskie – mówi choreograf Jadwiga Łomnicka.
Na koniec poza kraj przeniósł widzów Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA działający od 2001 roku pod kierownictwem Katarzyny Witek. IGLIKA jest zespołem, skupiającym miłośników folkloru bałkańskiego. W jej skład, wchodzi około 30 studentów i absolwentów krakowskich uczelni wyższych. Zaprezentowali tańce bułgarskie oraz utwory instrumentalne i piosenki z Serbii.
Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz lalkę Pucheroka – maskotkę promocyjną gminy Zielonki. Wręczenia dyplomów dokonał dyrektor CKPiR Marek Płachta oraz, w imieniu starosty powiatu krakowskiego, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj. Podziękowania należą się również pani Marcie Kwaśniewskiej, organizatorce zeszłorocznego festiwalu „Pawie Pióra”, który odbywał się w Michałowicach i na Małym Rynku w Krakowie, a która inspirowała i wspierała organizację edycji festiwalu w gminie Zielonki.
Podczas festiwalu zachęcano do wpłat na rzecz poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Zbiórkę prowadzi Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki pod nr konta 81 1910 1048 4401 3493 1121 0003 z dopiskiem „POMOC”.
Na stoisku promocyjnym dzieci mogły kolorować obrazki z interesującymi miejscami w gminie Zielonki, które znalazły się w książeczce wydanej przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach z okazji Dnia Dziecka.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez CKPiR w Zielonkach. IO

DSC_0062Czulice

DSC_0067Michaowice

DSC_0103Raciborsko

DSC_0109Bibiczanie

DSC_0114Zielenczanie

DSC_0119Ostrw

DSC_0129Iglika

DSC_0144kolorowanka

alt=

Skip to content