W niedzielę w nastrój świąteczny wprowadziliśmy mieszkańców Krakowa i turystów podczas Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym w Krakowie. W Dniu Gminy Zielonki wzięli udział: Orkiestra Korzkiew, Grupa Kolędnicza z Owczar, Chór Psallite Deo z Bibic, Koło Regionalne Tradycja z Trojanowic, „Mali twórcy” ze Szkoły Podstawowej w Bibicach, Koło Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki”, Zespół dziecięcy „Czerwone Korale”, Zespół Ludowy Folklove, Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek i Herody z Zielonek. Tuż obok sceny czekały: stoisko promocyjne organizatorów wydarzenia gminy Zielonki i CKPiR w Zielonkach, stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki”, Stowarzyszenia Perła Pękowic i Koła Gospodyń Wiejskich z Owczar z rękodziełem i wypiekami oraz kiermasz szkoły w Bibicach. Można było też podziwiać szopkę krakowską Janusza Macały-Wrześniowskiego. Tuż po hejnale krakowskim, w samo południe, reprezentujący gminę Zielonki przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz radna gminy Romana Toft przywitali publiczność, turystów i gości oraz podziękowali organizatorom za ciepłe przyjęcie na krakowskiej scenie oraz życzyli zdrowia i radosnych świąt, takie też życzenia popłynęły od Dariusza Michalaka, prezesa firmy Artim, organizatora targów.
Jako pierwsza dała koncert Orkiestra Korzkiew z dyrygentem Michałem Kwiatkowskim na czele. Zagrali swój ostatni hit Bella Ciao oraz kolędy i pastorałki. Kolejną grupą byli kolędnicy z Owczar, dla których okres świąt i karnawału jest jedynym czasem kiedy mogą wystąpić. Śmiechu było co niemiara, kiedy na scenę wkroczyła koza i doktor weterynarz. Całą grupę tworzą sąsiedzi z Owczar, a towarzyszyły im przed sceną ich fanki, czyli żony i członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich z Owczar. Oprawą muzyczną występu zajął się Artur Nogieć, sołtys Garlicy Duchownej.
Z wielkim wzruszeniem słuchaliśmy głosów członków chóru Psallite Deo z Bibic dyrygowanego przez Joannę Kwiecień, panie i panowie zaprezentowali śpiew a cappella. „Z kolędą” przyjechało Koło Regionalne z Trojanowic. Sześć pań z koła zaśpiewało niespotykane pastorałki ludowe w towarzystwie muzykanta Władysława Pietrzyka, a o choineczce jodełce zaśpiewała solo sama przewodnicząca Jolanta Sowicka.
Kolejnym występem zachwycili klasa 2b z koła artystycznego „Mali twórcy” pod kierunkiem Iwony Strojek we współpracy z uczniami z klasy 2c i 2f ze Szkoły Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Bibicach. Dzieci zaśpiewały m.in. „Był pastuszek bosy” i „Za kominem świerszczyk stał”, a Alicja Kubek z 2B zagrała na skrzypcach. Szkolny Klub Wolontariatu, Samorząd Uczniowski, nauczyciele i rodzice prezentowali na stoisku samodzielnie wykonane świąteczne upominki i pierniczki, a dochód z kiermaszu przekazali na szczytny cel – zakup wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnej Hani Palimąki.
Mikołajowe panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Przyjaciele Brzozówki” i Piotr Leszczyński zaśpiewali mało znane pastorałki „Józefie stajenki nie szukaj” czy „Od ucha do serca”, a zespołowi tradycyjnie przygrywał Sławomir Pacura. Panie z koła upiekły na kiermasz ciasta i wykonały aniołki, które cieszyły się dużą popularnością.
W ramach integracji międzypokoleniowej wystąpili razem zespół „Czerwone Korale i Folklove śpiewając wspólnie kolędy i pastorałki pod kierunkiem pani Magdaleny Żbik z CKPiR w Zielonkach. Starsi koledzy i koleżanki z Folklove pięknie zatańczyli kujawiaka i poloneza na scenie, a przygrywał im Wojciech Karwat z CKPiR w Zielonkach. Finałowy koncert na scenie dała Parafialno-Gminna Orkiestra Zielonki pod batutą również Wojciecha Karwata. Zagrali między innymi znaną pastorałkę „Jest taki dzień” w towarzystwie solistki Aleksandry Krzyworzeki. Wyczekiwany popis dała na końcu grupa kolędnicza Herody z Zielonek – najstarsza grupa kolędnicza z gminy Zielonki i jak przystało na kolędników zaczęli psocić i zaczepiać turystów, od których nie mogli się odpędzić.
W ramach targów gmina Zielonki i Centrum Kultury prezentowały się również na stoisku promocyjnym. Różnorodność rękodzieła była tak duża i wyjątkowa, że organizator musiał dostawić kolejny stół pod namiot. Turyści zagraniczni i krajowi zachwycali się szopką krakowską autorstwa Janusza Macały-Wrześniowskiego twórcy ludowego z Korzkwi oraz artystycznymi cudeńkami Stowarzyszenia „Perła Pękowic”, KGW w Owczarach, KGW Przyjaciele z Brzozówki i Szkolnego Klubu Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Bibicach oraz wypiekami KGW Owczary i KGW „Przyjaciele Brzozówki”.
Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach dziękuje firmie KawaBus Janusz Kawa za współpracę przy dowożeniu i odwożeniu zespołów na Rynek Główny.
Katarzyna Żak
Zdjęcia przedstawiają wykonawców, samorządowców i gości podczas Dnia Gminy Zielonki na Rynku Głównym w Krakowie. |