Skip to main content
Drukuj

W gminie Zielonki Niedziela Palmowa nieodzownie wiąże się z Pucherokami. Kolorowe czapki, kożuszek na lewą stronę i umorusane twarze to ich znak rozpoznawczy. Spotkać ich możemy na Rynku w Bibicach podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków. Teraz czas na książkę opowiadającą o tym wyjątkowym zwyczaju.

„Bądź jak Pucherok” to tytuł książki, promującej unikatowy zwyczaj kultywowany w gminie Zielonki. Trójka bohaterów: Anna, Stachu i Czarek przenoszą nas w magiczną podróż przybliżając ten unikatowy zwyczaj. W pierwszej części publikacji Beata Skoczeń-Marchewka, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, opowiada o pucherokowej tradycji. W drugiej części książki przygotowano różnorodne zadania, zgadywanki, labirynty i wycinanki dla dzieci. Nad opracowaniem graficznym i koncepcją pracował Paweł Kołodziejski, autor grafiki do gry planszowej „Pucheroki” oraz książeczki „Bądź jak Pucherok”.

W sobotę, w Folwarku Kultura w Owczarach, odbyło się spotkanie promujące książkę „Bądź jak Pucherok”. Dzieci chętnie rozwiązywały zadania i zgadywanki. Podczas malowania twarzy i tworzenia kolorowej czapki inspirowały się wskazówkami z książki. Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał pucherokową publikację.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji projektu grantowego LGD Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa poprzez wydanie różnego typu publikacji z zakresu ochrony, zachowania lub promocji dziedzictwa lokalnego – II edycja, w ramach zadania grantowego pn. „Bądź jak Pucherok – przygotowanie i wydanie książki popularyzującej unikatowy zwyczaj pucherków” realizowanego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

KB

Galeria zdjęć na Facebook.com

Opisujemy: fotografie przedstawiają uczestników zajęć.

 

Close Menu
Skip to content