I to nie tylko chłopców, tradycję chcą podtrzymywać także dziewczęta. W niedzielę kwietną 28 marca przed świetlicą Pucherok w Bibicach licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać oracji, podziwiać przebrania uczestników. Przegląd zorganizowały Sołectwo Bibice i Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. CKPiR zaprezentowało drugi rok z rzędu figurkę Pucheroka, przeznaczona do sprzedaży dostępna jest w siedzibie Centrum w hali sportowej. Cena stanowi koszt ręcznego wyprodukowania jednej drewnianej lalki i jej misternego przebrania.
Skąd wziął się zwyczaj chodzenia po pucherach? Od krakowskich żaków, którzy po przetrzebieniu spichrzy mieszczan, w poszukiwaniu jedzenia na Święta Wielkanocne udawali się na wieś. A nazwa tradycji pochodzi się od łacińskiego słowa puer, czyli chłopiec. Ubrani w wysokie stożkowate czapki, dawniej słomiane, dziś z bibuły, w odwrócone futrem na wierzch kożuchy przepasane powrósłami na krzyż, noszą koszyczek i puchę, czyli laskę w kształcie młotka z długą rękojeścią dla ozdoby oplecioną kolorową bibułą. Laską tą uderzają w podłogę i wygłaszają oracje, czyli zabawne opisy swoich własnych poczynań, przygód, podróży, wierszowane mowy, porzekadła. Wszystko po to, aby przypodobać się gospodyniom, by dały bogatszy dar.
Podczas przeglądu mieliśmy piękne święto z umiarkowaną wiosną. Nawet deszcz postraszył, stąd i przegląd musiał odbyć się sprawnie, żeby wszyscy zdrowo mogli przygotować się do świąt. Zgromadzonych gości przywitał wójt gminy Bogusław Król, który złożył wszystkim życzenia na Wielkanoc. Pucheroków wspierać przybył radny województwa Wojciech Bosak z rodziną i radny powiatowy Wojciech Karwat. Przybyli również samorządowcy z gminy Zielonki. Prowadzący spotkanie dyrektor CKPiR Marek Płachta zapraszał na scenę poszczególne grupy Pucheroków, a ci stukając laskami czyli puchami wypowiadali bardziej czy mniej znane, dowcipne, czasem groźne, oracje.
A posłuchaliśmy na początek 5-latków z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach czyli najmłodszych Pucheroków. Przybyli pod opieką Janiny Franczak oraz Agnieszki Babisz. W drugiej kolejności wyszli na scenę podopieczni pana Andrzeja Krzęciasza z Trojanowic. Czterej chłopcy zaraz po występie pojechali na Rynek Główny, gdzie tradycję Pucheroków od samego południa mieli przedstawiać mieszkańcom Krakowa i turystom, ta reprezentacja też już należy do tradycji. Dzieci ze świetlicy Pucherok do występu przygotowała Bożena Korecka. Z Korzkwi przybyła liczna grupa uczniów pod opieką Ewy Staniszewskiej. Ze szkoły w Bibicach stawiły się Pucheroki ze szkoły podstawowej pod opieką Elizy Emerli, a z gimnazjum – Agaty Płatek. Oprócz oracji uczennice recytowały wiersze Henryka Banasia, regionalisty z Bibic, opiekuna muzeum wiejskiego Izba Bibicka, który wspiera tradycję chodzenia po pucharach. Wreszcie w finale wystąpiły dwa Pucheroki z Zielonek, przygotowane przez rodziców. A razem było 47 młodych wykonawców – chłopców i dziewcząt…nie tylko z gminy Zielonki. Pucherokowa tradycja sięgnęła tym razem Pojezierza Mazurskiego. Z mazurskiej Rumii przyjechał do babci mieszkającej w Zielonkach Filip Rydel, uczeń klasy 0. – Babcia nauczyła mnie oracji – przyznał Filip i zaprezentował ją na scenie w stroju Pucheroka.
Przegląd jest prezentacją i nie ma charakteru konkursowego, wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i upominki. Zostali też ugoszczeni przez współorganizatora sołtys Annę Zabiegaj i radę sołecką Bibic smakołykami.
Według tradycji już o świcie wychodzą na wieś, by pukać do gospodyń i głosząc oracje zasłużyć na poczęstunek. Dzisiejsze pucheroki i po przeglądzie niekiedy przystępowały jeszcze do odwiedzin.
Środowiskowy Dom Samopomocy z Woli Zachariaszowskiej oferował ozdoby wielkanocne, na stoisku promocyjnym gminy Zielonki można było nabyć monografię gminy, mapy i pobrać wydawnictwa, w tym najnowszy numer Wiadomości Lokalnych. Jego okładkę zdobi zdjęcie maskotki – drewnianej lalki Pucheroka, która miała premierę podczas zeszłorocznego przeglądu. Tym razem kilkanaście egzemplarzy jest do nabycia dla chętnych w hali sportowej w Zielonkach przy ul. ks. Jana Michalika 2A. Ewentualne rezerwacje pod telefonem 12 665 10 47.
IO