Skip to main content
Drukuj

Co to są oracje

Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zdobyło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2021”. W ramach projektu „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków!” powstanie m.in. Wirtualne Muzeum Pucheroka.


Głównym celem realizacji projektu jest ochrona i zachowanie ciągłości tradycji, jej upowszechnianie, promocja oraz aktywne działania na rzecz rozwoju i propagowania zwyczajów i obrzędów ludowych. Projekt składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest konkurs plastyczny „W krainie Pucheroków”. Konkurs da możliwość do pracy artystycznej, pobudzi wyobraźnię i przyczyni się do rozwoju kreatywności.
Drugim elementem jest stworzenie Wirtualnego Muzeum Pucheroka. Będzie to baza danych obejmująca zdjęcia, filmy, obiekty historyczne dotyczące Pucheroków, które będą pochodziły ze zbiorów publicznych i prywatnych. Wirtualne Muzeum Pucheroka powstanie na bazie oprogramowania Midas Browser 4.0. Jest to system pozwalający m.in. na opis zbioru fotografii, not o obiektach, autorach obiektu.
Trzecim elementem będzie stworzenie pucherokowej kolorowanki. Publikacja będzie opracowana przez ilustratora, który najważniejsze informacje związane z wielkanocnym zwyczajem przedstawi w atrakcyjny, graficzny sposób. Kolorowanka rozwija małą motorykę u dzieci, ćwiczy koncentrację i rozwija kreatywność. Jest też dobrą alternatywą dla komputera i zajęć on-line.
Celem programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2021” jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania. Projekt „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 25 000 zł.
KB

logotypuMuzeum

Skip to content