Skip to main content

Co łączy ze sobą Wood’ego Allena, Zbigniewa Bońka, Billa Gates’a, Baracka Obamę czy Warrena Buffetta poza tym iż są znanymi osobami świata filmu, piłki nożnej, polityki czy biznesu? Jedno magiczne słowo – BRYDŻ. Każda z tych osób publicznie przyznała, że gra w brydża od lat stanowi dla nich ważne miejsce w ich życiu.  Bill Gates w licznych wywiadach podkreśla, że gra w brydża stanowi szósty pośród dziesięciu sformułowanych przez niego kluczowych czynników sukcesu. Twórca potęgi informatycznego giganta, amerykańskiej firmy Microsoft, twierdzi, że „kto dobrze gra w brydża i odnosi w nim sukcesy, będzie odnosił sukcesy na wielu innych polach”.

Brydż jest pojedynkiem umysłów graczy rywalizujących ze sobą w parach i wbrew głoszonym niekiedy opiniom nie jest hazardową grą karcianą. Brydż sportowy jest uznaną dyscypliną sportu zgodnie z Art. 2.Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w którą gra kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie, z czego około dwóch rywalizuje w różnej formie na oficjalnie organizowanych przez władze tej dyscypliny imprezach drużynowych, par czy indywidualnych.  To fantastyczna forma spędzania czasu dla osób w każdym wieku. W brydża grają zarówno kilkuletnie dzieci jak i seniorzy w sile wieku. Dość powiedzieć, że od lat w wielu szkołach w Polsce i w innych krajach brydż jest przedmiotem zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych cieszącym się sporym zainteresowaniem. Warto podkreślić, iż specyfika tej gry zawiera w sobie wiele aspektów programowych zakresu matematyki zarówno szkoły podstawowej jak i średniej rozwijając grające w brydża osoby w obszarze kombinatoryki, rachunku prawdopodobieństwa, logiki czy statystyki. Jak dowiodły wieloletnie badania nauka gry w brydża pozytywnie wpłynęła na wychowanie i charakter młodzieży, rozwijając wyobraźnię przestrzenną, ucząc logicznego myślenia,  zdyscyplinowania, lojalności, odpowiedzialności, chęci do ciągłego samokształcenia i doskonalenia się na wielu płaszczyznach życiowych. Brydż jest wspaniałą grą, stymulującą umysł, uczącą myślenia strategicznego, współpracy w grupie oraz rywalizacji. Jest fantastycznym połączeniem nauki, kultury i sportu. Rozwija kompetencje takie jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania czy wnioskowania.

W końcu brydż to most łączący od lat pokolenia ludzi bez względu na ich wiek, wyznanie, rasę czy światopogląd. To przede wszystkim forma integracji społecznej, aktywizująca umysłowo przez co znacznie wydłużająca okres świadomości, zdrowia psychicznego i życia ludzi, w tym w szczególności osób starszych. Jak dowiodły liczne badania naukowe i medyczne granie w brydża zapobiega lub znacznie minimalizuje postępujące choroby natury psychicznej w tym demencję, Alzheimera, depresję, poczuciu osamotnienia i wykluczenia społecznego, bo brydż wpływa pozytywnie na rozwój takich cech osobowości jak pamięć, zdolność koncentracji, dokładność działań, współpraca z partnerami oraz dochowanie zasad fair play.

W Polsce w brydża gra kilkaset tysięcy ludzi. Polski Związek Brydża Sportowego liczy ponad 6500 członków zrzeszonych w 16 Wojewódzkich Związkach Brydża Sportowego, choć grających towarzysko osób jest kilkakrotnie więcej. Związek prowadzi współzawodnictwo sportowe (brydż sportowy to wszak dyscyplina jak każda inna) organizując rozgrywki ligowe na trzech szczeblach rozgrywkowych. PZBS jest członkiem Światowej Federacji Brydżowej (WBF) a nasze reprezentacje regularnie zdobywają medale na Mistrzostwach Świata i Europy w każdej kategorii wiekowej. Nasi zawodnicy już ponad 170 razy zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Mistrzów Europy.

Brydżowa promocja gminy

Od ponad 11 już lat w naszej gminie prężnie działa Klub Brydżowy „Pucherok”, w którym brydżyści spotykają się regularnie 2-3 razy w tygodniu. Znaczenie klubu i wciąż rosnąca jego popularność została doceniona przez władze naszej gminy, która 2 lata temu ufundowała urządzenia do liczenia wyników, dzięki czemu rezultaty dostępne są od razu dla brydżystów w czasie rozgrywania turniejów, a później całość trafia na stronę internetową, gdzie można prześledzić historię zmagań, indywidualne wyniki i klasyfikacje. Turnieje „Pucheroka” stały się bardzo atrakcyjne dla mieszkańców Zielonek i okolicznych gmin, którzy coraz liczniej zjawiają się w OSP Bibice  (dzięki uprzejmości Naczelnika OSP w Bibicach Marka Małka), gdyż poziom zmagań stale rośnie.

Działalność klubu, jego rozwój i znaczenie w integracji społeczności lokalnych została doceniona w tym roku przez Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, dzięki którym klub otrzymał dofinansowanie na zorganizowanie cyklu turniejów.

Klub wciąż się rozwija, jego członków przybywa z dnia na dzień i na tym nie chce poprzestać. — Mamy ambitne plany związane z dalszą działalnością klubu – mówi założyciel klubu i jednocześnie nestor zielonkowskiego brydża Stefan Łysek. — Podnosząc wciąż swoje umiejętności oraz poziom gry jesteśmy gotowi do współzawodnictwa z innymi klubami, ośrodkami brydżowymi w kraju. Dla naszego klubu celem publicznym w zakresie sportu jest dalszy jego rozwój oraz popularyzacja brydża sportowego wśród mieszkańców gminy jako formy integracji społeczności lokalnych. Poprzez organizację turniejów i współzawodnictwo z zawodnikami z całego kraju w  formie stacjonarnej i on-line (korespondencyjnej) podczas różnego rodzaju rozgrywek mamy zamiar promować rozwój sportu w gminie oraz kreować jej pozytywny wizerunek na terenie województwa, powiatu czy kraju.

Klub chce zarejestrować organizację i jego członków w strukturach Polskiego Związku Brydża Sportowego oraz otrzymać uprawnienia do organizowania turniejów pod egidą PZBS.Zrealizowanie powyższych celów jest możliwe jedynie dzięki dotacji z budżetu Gminy Zielonki na co klub bardzo liczy w drodze do stania się istotnym ośrodkiem na mapie brydżowej województwa i kraju. Dalszy rozwój klubu przyczyni się z pewnością do umocnienia więzi społecznych, wewnątrz i międzypokoleniowych i umożliwi  stworzenie trwałego, pozytywnego modelu aktywności obywatelskiej w wymiarach: społecznym, edukacyjnym i kulturalnym, ukierunkowanej na integrację społeczności lokalnej.

 

 

Close Menu
Skip to content