Skip to main content
Drukuj

DSC06338mos8. edycja w Polsce, piąty raz w Bibicach – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym wszedł już na stałe w kalendarz wydarzeń patriotycznych i sportowych. W roku 2020 odbywał się w niedzielę 1 marca czyli dokładnie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Biegacze pobiegli na dwóch dystansach: dłuższym na 5 km i krótszym na 1963 metry, nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.  Udział w tegorocznym bibickim biegu pamięci wzięło ponad 60 biegaczy, najmłodszy miał sześć lat.  Na krótszym dystansie zwyciężyli Patrycja Dragow i Mirosław Ożóg, a na dłuższym – Barbara Zając i Janusz Komenda.


1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony świętem państwowym w 2011 roku. Bohaterów, którzy po wojnie podjęli dramatyczną decyzję o kontynuowaniu zbrojnej walki o wolną Polskę, upamiętnia wiele wydarzeń, w tym sportowa rywalizacja biegowa już w ponad 370 miejscach w Polsce i poza jej granicami za sprawą fundacji Wolność i Demokracja. Do uczestników i organizatorów list wystosował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, fragment listu odczytał Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, organizującego bieg w Bibicach. – Żołnierze niezłomni walczyli o wolność, my teraz z tej wolności korzystamy – przypomniał przy otwarciu imprezy radny gminy Zielonki i sołtys Bibic Tadeusz Łysek. Podczas wydarzenia nie zabrakło inicjatora biegów Tropem Wilczym w gminie Zielonki Piotra Pątko. Ochroną biegu zajęli się strażacy-ochotnicy z OSP Bibice.
Rozgrzewkę prowadziła Stanisława Serwińska. Rozpoczęto od biegu na symbolicznym dystansie 1963 m, upamiętniającym datę śmierci ostatniego z Niezłomnych Józefa Franczaka, pseudonim Lalek. Na tym dystansie bieg ukończyło 43 zawodników, w tym kilkunastoosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej pod opieką nauczyciela Zbigniewa Skowrońskiego, po raz drugi na biegu. 19 biegaczy pobiegło na dłuższym dystansie. Kilka osób nie zdążyło na nieco wcześniejszy start, niemniej jednak mieli możliwość wystartowania później. Skorzystał z tego jeden zawodnik Janusz Komenda, osiągając najlepszy czas na tym dystansie 17 minut 6 sekund. Pozostaje nam jeszcze raz w imieniu organizatora przeprosić za zaistniałą sytuację.
Uczestnicy potraktowali trudności ze zrozumieniem i uznali zwycięstwo pana Janusza za niezaprzeczalne. On też podkreślał, że takie niegodności to drobiazg, w porównaniu z trudnościami, z którymi musieli się zmierzyć żołnierze wyklęci, w tym biegu chodzi o to, by poprzez wysiłek oddać im hołd.
Każdy uczestnik na mecie otrzymał pamiątkowy medal. Gratulujemy uczestnikom z gminy Zielonki i okolic, ale też z Krosna i Sosnowca, zawodnikom na podium, a także najmłodszemu uczestnikowi 6-letniemu Tomkowi Siwkowi, który otrzymał dyplom z tej okazji. Grupie ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej winszujemy poziomu młodych biegaczy, na czele z Basią Zając, która zajęła pierwsze miejsce wśród pań na 5000 m. Basia jest uczennicą VII klasy i w zeszłym roku w Bibicach była druga na 1963 m, jest mistrzynią Małopolski w biegu na 1000 m w kategorii U14. Mamy nadzieję, że ich przykład zachęci inne szkoły z gminy Zielonki do wystawienia swoich reprezentacji.
Wyniki kształtują się następująco: na 1963 m wśród kobiet: I m. Patrycja Dragow, II m. Gustawa Guła, III m. Aleksandra Sowa, wśród mężczyzn I m. Mirosław Ożóg, II m. Szymon Wasil, III m. Mikołaj Baran; na 5000 m wśród kobiet: I m. Barbara Zając, II m. Katarzyna Obirek, III m. Olga Ogar, wśród mężczyzn: I m. Janusz Komenda, II m. Michał Filip i III m. Piotr Bartula. Najszybsi biegacze otrzymali dyplomy i gadżety od gminy Zielonki. Losowano też nagrody wśród wszystkich biegaczy, w tym bony na zabiegi rehabilitacyjne.
Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć poległym za Niepodległą.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC06152
DSC06182
DSC06190
DSC06303
DSC06309
DSC06315
DSC06321
DSC06356
Close Menu
Skip to content